• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy zatapiany tunel Fehmarnbelt – oferty na ekologiczne instalacje

Opublikowano: 23-11-2021 Źródło: Femern A/S

Spółka Femern A/S, operator budowanego najdłuższego na świecie tunelu zatapianego, otrzymała oferty negocjacyjne na wykonanie instalacji elektrycznej i mechanicznej w obiekcie. To ostatni z wielkich kontraktów związanych z budową połączenia Danii z Niemcami.


Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S
  • Rozwiązania w tunelu mają być energooszczędne i przyjazne dla klimatu
  • Po dalszym postępowaniu wykonawca zostanie wyłoniony w 2022 r.
  • Cały Fehmarnbelt Fixed Link ma być gotowy w 2029 r.

Obiekt ekologiczny i niskoemisyjny

Negocjacyjne postępowanie przetargowe ogłoszono wiosną 2021 r. Femern A/S, część spółki Sund & Bælt Holding A/S należącej do duńskiego resortu transportu, od potencjalnych wykonawców oczekuje rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych dla klimatu. Zadanie dotyczy dostawy i montażu instalacji elektrycznych i mechanicznych, urządzeń oraz systemów sterowania i monitorowania, które będą służyć podczas eksploatacji i konserwacji tunelu. Mają zapewnić wydajną, bezpieczną i stabilną pracę tunelu od jego otwarcia w 2029 r.


Analiza ofert

Aktualnie przyszły operator analizuje nadesłane oferty, a w połowie grudnia 2021 r. przedstawi więcej szczegółów na temat dalszego przebiegu postępowania. Udzielenie zamówienia zaplanowano na 2022 r.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Otrzymaliśmy trzy oferty negocjacyjne dotyczące kolejnego ważnego etapu w budowie stałego połączenia Fehmarnbelt, w szczególności wyposażenia tunelu w zaawansowaną technologię i elektronikę. Dokładnie przeanalizujemy oferty, przyjrzymy się też, w jaki sposób proponowane rozwiązania są przyjazne dla klimatu – powiedział Jens Ole Kaslund, dyrektor techniczny w Femern A/S.

Wielkie zamówienia

Gigantyczne inwestycje wiążą się z wielkimi zamówieniami, co oznacza zatrudnienie licznych podwykonawców, czyli duże zapotrzebowanie na pracowników. Najważniejszą rolę odegrają tu konsorcja FLC i FBC, z którymi podpisano kontrakty na budowę najdłuższego zatapianego tunelu na świecie. FLC to joint venture spółek Aarsleff, Max Bögl, BAM Infra, BAM International, Wayss & Freytag Ingenieurbau AG, VINCI Construction Grands Projets, Soletanche Bachy, CFE i Dredging International. Zajmują się projektowaniem i budową obiektu, jego portali i ramp. Za FBC kryją się holenderskie firmy Boskalis i Van Oord, które odpowiadają m.in. za realizację portu dla zakładu produkującego prefabrykaty w Rødbyhavn i wykonanie podmorskiego wykopu, w którym zostaną ułożone segmenty tunelu drogowo-kolejowego.

Źródło: Femern A/S Źródło: Femern A/S

Budowa zatapianego tunelu

Budowa Fehmarnbelt trwa po stronie duńskiej i niemieckiej. Około 800 pracowników zatrudniono przy bezpośrednich pracach budowlanych w Rødbyhavn w Danii i Puttgarden w Niemczech, a ich liczba wzrośnie do kilku tysięcy po ukończeniu duńskiej fabryki w 2023 r.

Fehmarnbelt Fixed Link połączy 18-kilometrowym podmorskim tunelem drogowo-kolejowym Danię i Niemcy. W tunelu zostanie poprowadzona czteropasmowa autostrada i dwa tory kolejowe. Aktualnie podróż pociągiem z Hamburga do Kopenhagi zajmuje 4,5 godz., a ze Sztokholmu do Hamburga – 10 godz. Po zakończeniu inwestycji te czasy skrócą się o 2 godz. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na 2029 r.

Trzy oferty

Oferty złożyły trzy konsorcja: BraVeCo (szwedzkie Bravida AB i Eitech Electro AB oraz francuska VINCI Energies International & Systems), Femern Technical Contractors (PORR Bau GmbH i PKE Verkehrstechnik GmbH z Austrii) i SICE-Cobra – hiszpańskie spółki Sociedad Ibérica de Construcciones Eléctricas, S.A., SICE Technología y Sistemas, S.A., Cobra Instalaciones y Servicios, S.A. i Moncobra, S.A.

Przeczytaj także: Czy autonomiczny podziemny transport towarowy zastąpi drogowy?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia