Tunel pod Świną będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce – podkreśliła I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych wyniesie niemal 3,2 km długości, a samego tunelu drążonego metodą TBM niemal 1,5 km. 

Jezdnia powstanie z wykorzystaniem prefabrykatów. Są one przygotowywane kilkuetapowo: najpierw przygotowywane są formy (poprzez czyszczenie, spryskanie środkami antyadhezyjnymi, które zapobiegają przywieraniu świeżego betonu do form, a następnie montaż akcesoriów). Następnie przygotowane wcześniej kosze zbrojeniowe są wkładane do tych form przy pomocy suwnicy, a potem zalewane batonem. Dalej, w trakcie dojrzewania betonu, prefabrykaty są poddawane obróbce cieplnej. Rozformowane elementy są układane na placach składowych w pozycji gotowej do ich do transportu.

Instalacja prefabrykatów w tunelu będzie polegała na połączeniu ich konstrukcyjnie przy pomocy śrub. Na stykach zostaną uszczelnione specjalną masą wypełniającą i zapewniającą właściwe warunki ochrony przeciwpożarowej. To właśnie zapewnienie szczelności stanowi jedno z największych wyzwań podczas realizacji tego zadania.

Jako pierwsze będą układane elementy typu „U” na wcześniej wykonanej podlewce z drenażem. Następnie filigrany, które opierają się na dolnych wspornikach i prefabrykatach „U”. Jako ostatnie zostaną zamontowane płyty sufitowe.

Według harmonogramu prac montaż prefabrykatów rozpocznie się w marcu br. Do wykonania zadania użyte zostaną maszyny służące jednocześnie do betonowania i deskowania wsporników. Jedna z takich maszyn ma już specjalne urządzenia do podnoszenia elementów konstrukcji jezdni, druga jest do tego przygotowywana.

Oprócz prefabrykatów w tunelu zbrojone i wylewane są wsporniki, na których opierają się płyty sufitowe oraz filigrany pod płytę jezdną.

Tunel w Świnoujściu: co dzieje się na placu budowy?

Na wyspie Uznam zakończono demontaż konstrukcji startowej dla maszyny TBM. W obiekcie zakończyło się wiercenie i wklejanie kotew pod wsporniki dla prefabrykatów. Rozpoczęto przygotowania do wykonania ściany dociskowej na wlocie do tunelu TBM.

Jak podaje inwestor, obecnie kluczowe są przygotowania do budowy dwóch wyjść ewakuacyjnych, które powstaną przy zastosowaniu metody mrożenia (w sumie będą cztery wyjścia ewakuacyjne). Aktualnie trwa montaż instalacji mrożeniowej: prace wiertnicze, instalacja rur mrożeniowych i technologicznych.

Poza tym demontowane i wywożone z placu budowy są elementy systemu Stacji Separacji Płuczki (STP). W Budynku Centrum Obsługi, który powstaje po stronie wyspy Uznam trwają ogólnobudowlane prace wykończeniowe. Do odbioru przygotowywane jest również przyłącze sieci wodociągowej.