Jesienią tego roku otwarty ma być tunel pod Małym Luboniem w Małopolsce, który powstaje w ciągu drogi ekspresowej S7. Na górskim fragmencie ta ekspresówka jest przez kierowców nazywana zakopianką.
S7-zakopianka: kończy się budowa tunelu. Fot. GDDKiA
- Do budowy tunelu w ciągu zakopianki wykorzystano metodę ADECO RS
- Droga S7 w tym miejscu powstaje w warunkach fliszu karpackiego
- Tunel oddany do użytku zostanie w tym roku
W ostatnim czasie rozpoczęło się układanie nawierzchni w prawej nitce tunelu w ciągu nowego odcinka drogi S7. W budynkach technicznych przed portalami, a także wewnątrz obiektu montowane są instalacje. Poza tym powstaje droga dojazdowa.
Choć budowa tunelu cały czas trwa, to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) już przygotowuje się do rzeczywistości po oddaniu go do użytku. Wkrótce powinien zostać ogłoszony przetarg na utrzymanie i zarządzanie podziemnym obiektem. Firma, której oferta okaże się najlepsza, zajmie się monitorowaniem tunelu przez 24 godziny na dobę.
S7-zakopianka: budowa tunelu dobiega końca
Tunel ma 2,06 km, jest głównym elementem długiego na 3 km odcinka S7 Naprawa–Skomielna Biała. Aktualne całkowite zaawansowanie budowy wynosi 86%. Do przebicia na prawej nitce doszło w październiku 2019 r., a na lewej w kwietniu 2020 r. Gdyby od początku budowa układała się zgodnie z planem, tunel już byłby w użytkowaniu. Wykonawca borykał się jednak z problemami.
Najpierw spore kłopoty spowodowało wystąpienie osuwiska w Skomielnej Białej. Musiano przeprojektować portal, zabezpieczyć osuwisko, więc opóźniło się drążenie lewej nitki od strony południowej. Wtedy podpisano pierwszy aneks. Potem pojawiła się pandemia koronowirusa (w październiku 2020 r. poddano izolacji ponad 30 pracowników). W ostatnim czasie GDDKiA przystała także na drugi wniosek wykonawcy, zgodnie z którym aktualny termin zakończenia budowy tunelu to 30 czerwca 2022 r.
Jeśli zostanie dotrzymany, w wakacje rozpoczną się procedury odbiorowe, które z całą pewnością potrwają kilka tygodni. Straż pożarna sprawdzi pracę systemów bezpieczeństwa (alarmowych, przeciwpożarowych, wentylacyjnych). Muszą odbyć się także np. ćwiczenia przeciwpożarowe. Jeżeli na tym etapie nie pojawią się żadne komplikacje, tunel zostanie oddany do użytkowania prawdopodobnie we wrześniu lub październiku tego roku.
O tym jednak, że kontrola straży pożarnej to skomplikowany proces, kierowcy przekonali się niedawno, kiedy długo czekali na otwarcie tunelu pod Ursynowem w Warszawie.
Jak drążono tunel w ciągu S7?
Do budowy tunelu w ciągu S7-zakopianki wykorzystano (po raz pierwszy w Polsce) metodę ADECO RS. W ten sposób wydrążono 1920 m prawej i 1922,5 m lewej nawy. Pozostałe części zaprojektowano w wykopie (finalnie do zasypania). Pracowano w geologicznych oraz hydrologicznych warunkach fliszu karpackiego, czyli naprzemianlegle ułożonych warstw skał osadowych. Do tego stwierdzono występowanie uskoków tektonicznych oraz dużą zmienność nachylenia warstw geologicznych w stosunku do nachylenia stoków. W zależności od twardości skał, wykonawca stosował np. młoty hydrauliczne, dziobaki, wiertła, głowice skrawające, a jeśli było to konieczne – także materiały wybuchowe.
Obie nawy mają po 2,06 km, tym samym całkowita długość tunelu wynosi ponad 4 km. Każda z nitek posłuży do obsługi ruchu w jednym kierunku. W tunelu, między komorami, znajdą się przejścia awaryjne.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.