Partnerzy portalu

Droga S19 do Rzeszowa. Zaczyna się załadunek maszyny TBM

Opublikowano: 23-08-2022 Źródło: inzynieria.com

Do hiszpańskiego portu Santander zaczęto przewozić elementy maszyny TBM, która wydrąży tunel w ciągu odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19.


Tunel w ciągu drogi ekspresowej S19 zbuduje maszyna TBM. Fot. ilustrac. Negro Elkha/Adobe Stock Tunel w ciągu drogi ekspresowej S19 zbuduje maszyna TBM. Fot. ilustrac. Negro Elkha/Adobe Stock
  • Tunel będzie mieć ponad 2 km długości
  • Droga ekspresowa S19 powstawać będzie w warunkach fliszu karpackiego
  • Toczą się już prace w obrębie obu portali

Generalnym wykonawcą budowy odcinka drogi ekspresowej S19 z tunelem jest polsko-hiszpańskie konsorcjum Mostostal Warszawa S.A. oraz Acciona Construccion S.A., przy czym tunelowe know-how i dostawa maszyny TBM to działka firmy z Madrytu.

Transport TBM do Polski podzielono na dwa etapy. W ramach pierwszego największe elementy TBM dotrą do portu w Szczecinie drogą morską ze wspomnianego portu w Santander. Następnie transport będzie kontynuowany rzeką Odrą do Opola. Tam części TBM zostaną przeniesione na specjalne platformy i dostarczone droga lądową do Babicy w woj. podkarpackim, gdzie zaplanowano portal południowy, od którego rozpocznie się drążenie tunelu.

Plan jest taki, że do Babicy największe elementy zostaną przetransportowane w IV kwartale tego roku. Z kolei do końca roku powinny dotrzeć tam mniejsze części TBM, które bezpośrednio z Hiszpanii będą przewożone drogą lądową.

Droga ekspresowa S19: transport maszyny TBM – mapa poglądowa. Źródło: inzynieria.com/Google Maps Droga ekspresowa S19: transport maszyny TBM – mapa poglądowa. Źródło: inzynieria.com/Google Maps

Droga ekspresowa S19: drążenie tunelu

Obie nitki tunelu mają mieć po nieco ponad 2,2 km, a długość całego tego odcinka drogi ekspresowej S19 wyniesie 10,3 km. Drążenie podziemnego obiektu powinno rozpocząć się w 2023 r., będzie prowadzone w warunkach fliszu karpackiego.

TBM nie ma jeszcze w Polsce, nie oznacza to jednak, że na placu budowy nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie, obecnie odbywają się prace np. w zakresie portali. W ostatnim czasie wykonywano m.in. kotwy gruntowe, które posłużą do zabezpieczenia osuwiska w rejonie południowego portalu, a w miejscu północnego trwają roboty związane z wykopami. Powstają też hala prefabrykacji elementów obudowy oraz m.in. przyłącze elektroenergetyczne z sieci wysokiego napięcia 110 kV na potrzeby procesu drążenia.

Tunelowy odcinek drogi ekspresowej S19 ma byc gotowy w 2026 r.

Zobacz także. Zakopianka: sierpień na budowie tunelu. Co z końcem robót?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia