Na przełomie maja i czerwca tego roku oddany do użytku ma zostać tunel w Świnoujściu. Gotowe są elementy konstrukcyjne.
Tunel w Świnoujściu. Fot. facebook.com/PrezydentSwinoujscia
Jeszcze w 2022 r. zamontowano wszystkie prefabrykaty i wykonano płytę jezdną wraz z izolacją, a także wyjścia ewakuacyjne. Obecnie prowadzone są prace instalacyjne i wyposażeniowe (trasy kablowe, oświetlenie, urządzenia bezpieczeństwa, instalacja hydrantowa i obudowa ścian), układany jest też asfalt. Systemy bezpieczeństwa podłączane są do budynku na zewnątrz, skąd będzie prowadzony monitoring tunelu. Wkrótce rozpocznie się ich uruchamianie i testowanie.
Tunel w Świnoujściu
Cały tunel w Świnoujściu ma 2,4 km długości, z czego 1,5 km wydrążono pod Świną, 0,5 km przewidziano w murach oporowych, a 0,4 km powstało przy użyciu techniki odkrywkowej (w obu przypadkach do budowy wjazdów postanowiono wykorzystać technologię ścian szczelinowych).
Źródło: facebook.com/PrezydentSwinoujscia
W jednorurowym tunelu, który łączy wyspy Wolin i Uznam, kierowcy będą mieć do dyspozycji po jednym pasie w obu kierunkach. Pod jezdnią przewidziano galerię ewakuacyjną, do budowy której użyto metody mrożenia gruntu.
Przejazd tunelem w Świnoujściu
Tunel w Świnoujściu powstaje jako główny element układu drogowego (klasa GP) o łącznej długości 3,2 km. Na wyspie Wolin zaprojektowano rondo, a na Uznam plac manewrowy i skrzyżowanie.
W ramach osobnego postępowania miasto Świnoujście do końca lutego zamierza rozstrzygnąć przetarg na system odcinkowego pomiaru prędkości (w tunelu obowiązywać ma ograniczenie do 50 km/godz.).
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.