Zakończenie budowy podmorskiego tunelu drogowo-kolejowego Dania–Niemcy to jeszcze odległa przyszłość, ale w duńskim zakładzie prefabrykacji już powstaje pierwszy segment z 89 zaplanowanych.
Zbrojenie elementu segmentu zatapianego tunelu Dania–Niemcy. Fot. Femern
- Powstaje element składowy, jeden z dziewięciu, które złożą się na cały segment
- Roboty rozpoczęto w gotowej hali produkcyjnej
- Kończy się budowa całego zakładu
Zbrojenie i betonowanie sekcji tunelu
Budowa zakładu prefabrykacji w Rødbyhavn w Danii jest niemal ukończona i na tyle zaawansowana, że można było rozpocząć produkcję. W hali B ukończono zbrojenie płyty fundamentowej segmentu tunelu o długości 24 m i szerokości 42 m. Klatkę zbrojeniową wciągano do hali produkcyjnej przy użyciu specjalnego sprzętu. W trakcie tego działania klatki tworzące szkielet elementów tunelu spoczywają na specjalnych saniach zwanych „ślizgami”. Są przemieszczane za pomocą mocnych i zsynchronizowanych tłoków hydraulicznych zapewniających precyzyjne manewrowanie.
Na płycie podstawy będą stawiane ściany wzmacniające. Segmenty tunelowe o długości 217 m będą się składały z dziewięciu elementów o długości około 24 m każdy.
Konstrukcja sekcji tunelu zatapianego
Łącznie powstanie 89 elementów żelbetowych. Pojedynczy segment liczący 217 m będzie miał szerokość 42 m i wysokość 9 m. Masa jednej takiej sekcji to 73 tys. ton. 79 z nich zostanie ułożonych w wykopie na dnie morza (potem zostaną zakopane z użyciem żwiru, piasku i kamienia), a 10 specjalnych znajdzie się przy portalach. Zostaną wyposażone w dodatkową przestrzeń pod płytą z torami kolejowymi i jezdnią. Znajdą się tam maszyny i urządzenia mające ułatwić roboty budowlane, a później konserwację tunelu.
Fot. Femern
Znacznie krótsze przejazdy koleją i samochodami
W hali B fabryki w Rødbyhavn zamontowano formy do odlewów, automatykę i klimatyzację, by móc rozpocząć produkcję pierwszego segmentu tunelu, który połączy Niemcy i Danię linią kolejową i dwujezdniową drogą (wszystkie będą oddzielone). Trwa też wykonywanie systemu odwodnienia. W zakładzie znajdzie pracę 130o osób, prowadzona jest rekrutacja.
Fot. Femern
Tunel Fehmarnbelt Fixed Link będzie miał 18,2 km długości. Kierowcy pokonają tę drogę w 10 min a pociągi w 7 min. O 2 godz. skrócą się podróże koleją między Kopenhagą i Hamburgiem (teraz 4,5 godz.) oraz Hamburgiem i Sztokholmem (aktualnie 10 godz.). Otwarcie zaplanowano na 2029 r.
Przeczytaj także: Tunel kolei dużych prędkości CPK: przetarg na komory dla TBM
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.