Spółka Femern ogłosiła przetarg na budowę linii kolejowej w najdłuższym tunelu zatapianym, który połączy Danię i Niemcy. Przewidywana łączna wartość kontraktu to 1,5 mld koron duńskich, czyli około 950 mln zł.
Wizualizacja linii kolejowej w tunelu zatapianym Dania–Niemcy. Źródło: Femern
- Linia kolejowa dla tunelu zatapianego będzie liczyć 25 km, w tym 18 km w obiekcie
- Pociągi pojadą z prędkością do 200 km/godz.
- Nowy szlak zastąpi 160-kilometrowy objazd
Ostatni duży kontrakt na zadania związane z budową tunelu zatapianego
Łączna długość linii kolejowej do obsługi pociągów przejeżdżających przez tunel zatapiany Dania–Niemcy wyniesie 25 km. W ramach kontraktu TTC (ang. Tunnel Track and Catenary) powstanie dwutorowy szlak (w osobnych nawach) wyposażony w sieć trakcyjną. Ponad 18 km linii znajdzie się w tunelu, a 7 km zostanie wybudowanych po stronach duńskiej i niemieckiej. Przewidywana prędkość maksymalna wynosi 200 km/godz. Zaproponowane rozwiązanie musi być przyjazne środowisku (całe zasilanie tunelu ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii).
Ogłoszony przetarg to ostatnie postępowanie na wielkie zamówienie. Przewidywana wartość kontraktu wynosi 1,5 mld koron duńskich. To około 950 mln zł.
Linia kolejowa dla tunelu zatapianego – etapowa kwalifikacja
Najpierw odbędzie się wstępna kwalifikacja, której celem jest pozyskanie najlepszych i najbardziej odpowiednich oferentów oraz zapewnienie optymalnej konkurencji. Inwestor, spółka państwowa Femern wymaga od oferentów znaczących obrotów rocznych i wysokiego współczynnika wypłacalności. Należy także udokumentować doświadczenie w realizacji podobnych zadań. Do tego dochodzą oczekiwania terminowe, spełnienie wymagań CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) i rozwiązań przyjaznych dla klimatu.
Kolej jest wkładem w zieloną transformację sektora transportu, w którym ruch towarowy i pasażerski osiągnie znacznie większe możliwości szybkich i bezpośrednich przejazdów. Ważne jest również dla nas, aby faza budowy i eksploatacji była neutralna dla klimatu, dotyczy to także rozwiązań technicznych i doboru materiałów. Tak, jak w przypadku innych dużych kontraktów – komentuje Kirsten Christensen, dyrektor ds. instalacji kolejowych w Femern.
Pierwsze roboty budowlane w 2025 r.
W 2022 r. przeprowadzono badanie rynku w celu wybrania najlepszej możliwej oferty na budowę tunelu zatapianego Dania–Niemcy. Obejmowało ono konsultacje z przemysłem, by pozyskać najświeższą wiedzę o rozwiązaniach zrównoważonych. Był to też sygnał dla firm do łączenia się w konsorcja. Według inwestora, o kontrakt ubiega się kilku znanych graczy międzynarodowych. Wstępna kwalifikacja ma odbyć się latem 2023 r., a po negocjacjach kontrakt zostanie podpisany do końca 2024 r. Pierwsze roboty rozpoczną się w 2025 r.
Po zakończeniu budowy tunelu zatapianego w 2029 r. nowa linia kolejowa zastąpi liczący 160 km objazd.
Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu: rozpoczęto układanie asfaltu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.