Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel zatapiany – ponad 430 podwykonawców na budowie

Opublikowano: 13-03-2023 Źródło: Femern A/S

Na budowie tunelu zatapianego Dania–Niemcy pracuje już ponad 430 podwykonawców. 64% z nich to firmy duńskie, które realizują roboty, a także dostarczają np. żurawie wieżowe czy maszyny budowlane.


Na budowie tunelu zatapianego pracuje ponad 430 podwykonawców. Fot. Femern A/S Na budowie tunelu zatapianego pracuje ponad 430 podwykonawców. Fot. Femern A/S

W 2022 r. liczba duńskich podwykonawców na budowie tunelu zatapianego Dania–Niemcy wzrosła o 150%. Łącznie to 274 firm, o 160 więcej niż było ich w 2021 r. Takie informacje przekazała spółka Femern A/S. Na placu budowy Fehmarnbelt Fixed Link z Rødbyhavn do Puttgarden działa łącznie 431 przedsiębiorstw od początku budowy (prace rozpoczęły się w 2020 r.).

Obecność duńskich firm gwarantuje znajomość duńskich norm i przepisów. Pokazuje to także, że potrafią realizować zadania wymagające współpracy międzynarodowej w warunkach wielokulturowości – uważa Torben Liborius, dyrektor generalny Konfederacji Przemysłu Duńskiego.

Źródło: Femern A/S Źródło: Femern A/S

Liczba podwykonawców będzie rosła w miarę intensyfikacji robót. Spodziewamy się, że prace związane z budową tunelu Dania–Niemcy osiągną szczyt w ciągu najbliższych trzech lat. Wtedy będzie trwała seryjna produkcja segmentów i budowa obiektu zatapianego. W tym okresie będziemy potrzebować największej liczby pracowników i wykwalifikowanych firm – komentuje Henrik Vincentsen, dyrektor generalny Femern A/S.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Jedna z firm ma umowę na dostawy żurawi wieżowych na plac budowy tunelu w Rødbyhavn, dostarczyła ich już 18, a zaplanowane są kolejne dostawy. Inny podwykonawca sprzedał na potrzeby robót ponad 150 małych maszyn budowlanych. Tu także będą kolejne zamówienia.

Tunel Dania–Niemcy będzie miał 18,2 km długości. Kierowcy pokonają tę drogę w 10 min a pociągi w 7 min. O 2 godz. skrócą się podróże koleją między Kopenhagą i Hamburgiem oraz Hamburgiem i Sztokholmem.

Przeczytaj także: Dolny Śląsk – rozpoczęła się przebudowa tunelu kolejowego w Trzcińsku

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!