Wyprodukowano pierwszy element segmentu dla najdłuższego na świecie tunelu zatapianego Dania–Niemcy. Połączy on Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii z Puttgarden na niemieckiej wyspie Femern.
Produkcja segmentu tunelu zatapianego Dania–Niemcy. Fot. Femern A/S
- Dwa i pół roku po rozpoczęciu budowy zakładu prefabrykacji rozpoczęła się produkcja segmentów
- Pierwszy zostanie zatopiony w 2024 r., ostatni w 2027 r.
- Cały tunel będzie się składał z 89 elementów
Pierwszy element segmentu już gotowy
Mniej więcej dwa i pół roku po rozpoczęciu budowy największej na świecie fabryki prefabrykatów betonowych w Rødbyhavn trwa już produkcja segmentów.
To aktualnie najważniejszy etap w od rozpoczęcia robót przygotowujących budowę tunelu zatapianego łączącego Danię z Niemcami. Na razie wykonano 24 m dla obiektu, którego długość osiągnie 18 km. Pierwszy segment wykonuje liczący 140 osób zespół z firmy Femern Link Contractors.
To decydujący moment i kamień milowy w projekcie Fehmarnbelt – powiedział Jens Ole Kaslund, dyrektor techniczny Femern A/S, inwestora przedsięwzięcia. Do tej pory główne prace dotyczyły budowy fabryki, portu roboczego i portalu tunelu, teraz rozpoczęliśmy produkcję segmentów – dodał.
Przygotowania do odlewania pierwszego segmentu były bardzo dokładne, niezwykle ważne było, by zespół i procesy podczas tych prac były optymalnie przygotowane a odlewanie przebiegało zgodnie z oczekiwaniami – skomentował Sebastién Bliaut, dyrektor generalny Femern Link Contractors.
Rodzaje segmentów dla tunelu zatapianego
Z 89 segmentów tunelu 79 to obiekty standardowe o długości 217 m, szerokości 42 m i wysokości 9 m. Składa się na nie dziewięć elementów prefabrykowanych, każdy o długości około 24 m. Będzie ich 711, pierwszy już wykonano.
Dodatkowo powstanie 10 segmentów specjalnych wyposażonych w instalacje techniczne do komunikacji, oświetlenia, wentylacji czy zasilania. Umożliwią wykonywanie prac serwisowych w tunelu bez zatrzymywania ruchu. Ich rozmiary to 39 m długości, 47 m szerokości i 13 m wysokości.
Pierwszy standardowy segment zostanie zatopiony w cieśninie Bełt Fehmarn w 2024 r. w wykopie w dnie morza. Zostanie ułożony na płaskim podkładzie żwirowym, który wykona specjalistyczny statek powstający w polskiej stoczni. Później segmenty zostaną zasypane. Pogłębianie zrealizowano już w 90%. Ostatni segment będzie wyprodukowany do 2027 r. Otwarcie tunelu nastąpi w 2029 r.
Przeczytaj także: Tunel zatapiany Dania–Niemcy: kto zbuduje linię kolejową?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.