• Dwa i pół roku po rozpoczęciu budowy zakładu prefabrykacji rozpoczęła się produkcja segmentów
  • Pierwszy zostanie zatopiony w 2024 r., ostatni w 2027 r.
  • Cały tunel będzie się składał z 89 elementów

Pierwszy element segmentu już gotowy

Mniej więcej dwa i pół roku po rozpoczęciu budowy największej na świecie fabryki prefabrykatów betonowych w Rødbyhavn trwa już produkcja segmentów.

To aktualnie najważniejszy etap w od rozpoczęcia robót przygotowujących budowę tunelu zatapianego łączącego Danię z Niemcami. Na razie wykonano 24 m dla obiektu, którego długość osiągnie 18 km. Pierwszy segment wykonuje liczący 140 osób zespół z firmy Femern Link Contractors.


To decydujący moment i kamień milowy w projekcie Fehmarnbelt – powiedział Jens Ole Kaslund, dyrektor techniczny Femern A/S, inwestora przedsięwzięcia. Do tej pory główne prace dotyczyły budowy fabryki, portu roboczego i portalu tunelu, teraz rozpoczęliśmy produkcję segmentów – dodał.

Przygotowania do odlewania pierwszego segmentu były bardzo dokładne, niezwykle ważne było, by zespół i procesy podczas tych prac były optymalnie przygotowane a odlewanie przebiegało zgodnie z oczekiwaniami – skomentował Sebastién Bliaut, dyrektor generalny Femern Link Contractors.

Rodzaje segmentów dla tunelu zatapianego

Z 89 segmentów tunelu 79 to obiekty standardowe o długości 217 m, szerokości 42 m i wysokości 9 m. Składa się na nie dziewięć elementów prefabrykowanych, każdy o długości około 24 m. Będzie ich 711, pierwszy już wykonano.

Dodatkowo powstanie 10 segmentów specjalnych wyposażonych w instalacje techniczne do komunikacji, oświetlenia, wentylacji czy zasilania. Umożliwią wykonywanie prac serwisowych w tunelu bez zatrzymywania ruchu. Ich rozmiary to 39 m długości, 47 m szerokości i 13 m wysokości.

Pierwszy standardowy segment zostanie zatopiony w cieśninie Bełt Fehmarn w 2024 r. w wykopie w dnie morza. Zostanie ułożony na płaskim podkładzie żwirowym, który wykona specjalistyczny statek powstający w polskiej stoczni. Później segmenty zostaną zasypane. Pogłębianie zrealizowano już w 90%. Ostatni segment będzie wyprodukowany do 2027 r. Otwarcie tunelu nastąpi w 2029 r.

Przeczytaj także: Tunel zatapiany Dania–Niemcy: kto zbuduje linię kolejową?