Budowa rafy wynika z konieczności utworzenia kompensacyjnych obszarów przyrodniczych na lądzie i morzu. 42,5-hektarowa rafa będzie położona w Sagas-Bank, na południowy wschód od wyspy Fehmarn. Ma korzystnie wpłyną na morską florę i faunę w pobliżu budowy liczącego 18 km podmorskiego tunelu zatapianego.

Do wykonania zadania potrzeba 150 tys. ton kamieni spełniających szereg wymagań uzgodnionych z władzami niemieckimi. Natura oczywiście musi mieć optymalne warunki, dlatego bardzo szczegółowo dobieramy kamienie potrzebne do rafy. Chcemy skontaktować się z potencjalnymi dostawcami, aby uzyskać przegląd rynku – mówi Stefanie Knörck, szefowa ds. zezwoleń i środowiska w Niemczech w spółce Femern.

Badanie rynku zaplanowano do 30 marca 2023 r. Kamienie muszą pochodzić z okresów lodowcowych i mają być nieuszkodzone. Ich rozmiar ma być zbliżony do wielkości utraconych podczas dziesięcioleci połowów kamieni w cieśninie Fehmarnbelt. Większość powinna pochodzić z obszaru Morza Bałtyckiego i mieć średnicę 60–100 cm.

Przetarg na wykonanie kamiennej rafy ma zostać ogłoszony na początku 2024 r.

Tunel Dania–Niemcy Fehmarnbelt Fixed Link między Rødbyhavn na wyspie Lolland a niemiecką wyspą Fehmarn będzie liczyć 18 km. Przez obiekt będą przejeżdżać pojazdy i pociągi. Podróż samochodem z Danii do Niemiec zajmie 10 minut, a pociągiem 7 minut.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany – przetarg na tory i sieć trakcyjną