Partnerzy portalu

Wkrótce przetarg na drążenie tunelu kolei dużych prędkości pod Łodzią

Opublikowano: 12-12-2023 Źródło: CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny na dniach ogłosi przetarg na drążenie tunelu kolei dużych prędkości po Łodzią. Uzyskano też tzw. decyzję środowiskową dla pierwszego z dwóch odcinków projektowanej linii Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią.


Japoński pociąg kolei dużych prędkości Shinkansen. Fot. coward_lion/Adobe Stock Japoński pociąg kolei dużych prędkości Shinkansen. Fot. coward_lion/Adobe Stock

Przetarg na drążenie tunelu kolei dużych prędkości będzie kolejnym po postępowaniu na budowę komór startowej i odbiorczej (podpisano już kontrakt). Obiekt będzie mieć 4,6 km długości, stanowi część linii kolejowej, która połączy Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Wydano także decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) dla odcinka tego szlaku od Warszawy Zachodniej do węzła CPK (dokładnie do drogi wojewódzkiej nr 579). To pierwsza taka decyzja dla planowanych kolei dużych prędkości.

Wniosek w tej sprawie złożono we wrześniu 2022 r. po całorocznych badaniach środowiskowych. Decyzja otwiera drogę do przetargu na budowę linii kolejowej, a wcześniej uzyskania zgód wodnoprawnych, decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Trwa procedura dla DŚU dla odcinka szlaku węzeł CPK–Łódź (od DK50 po zachodniej stronie projektowanego poru lotniczego do Łodzi Fabrycznej). Według harmonogramów odcinek linii kolei dużych prędkości między Warszawą i Łodzią ma być przejezdny w czasie otwarcia lotniska.

Trwa już palowanie związane ze wzmacnianiem fundamentów Łódzkiego Domu Kultury w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, podpisano umowę na budowę komór, przetarg na budowę tunelu czeka na ogłoszenie.

Przeczytaj także: CPK. Stąd wystartuje TBM. Umowa na komory podpisana

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia