• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: w jaki sposób zbudują tunel tramwajowy?

Opublikowano: 14-12-2023 Źródło: tramwajdomistrzejowic.pl, inzynieria.com

W Krakowie trwa budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic o długości 4,5 km. Kluczowym elementem trasy będzie tunel w rejonie ronda Polsadu.


Fot. tramwajdomistrzejowic.pl Fot. tramwajdomistrzejowic.pl
  • Kraków posiada już dwa tunele tramwajowe
  • Na placu budowy kolejnego tunelu i podziemnego przystanku pracuje głębiarka o imieniu Lucjan
  • W grudniu wykonywane będą także prace związane z budową nowego kanału potoku

Wspomniany tunel osiągnie 1230 m. Pierwotnie zakładano naziemny przebieg w rejonie ronda Polsadu, ale trasę tramwajową skoordynowano z planowaną linią premetra i na odcinku od ronda Barei do ronda Młyńskiego będą mieć wspólny przebieg. Częścią tunelu będzie przystanek. Do budowy obu podziemnych obiektów postanowiono wykorzystać metodę ścian szczelinowych.

Tego typu żelbetowe konstrukcje wykonywane są w wąskich szczelinach w gruncie, pełniąc funkcję obudowy tunelu. Minimalizują wpływ wykopu na otoczenie oraz przejmują parcia gruntu i wód gruntowych. W przypadku budowy w Krakowie należy wykonać wykopy o głębokości ponad 20 m.


Zastosowanie ścian szczelinowych wiąże się z tym, że betonowanie, czyli kluczowy etap, musi być prowadzone bez przerw, również nocami. Wystąpienie pauzy przy takiej operacji mogłoby skończyć się wadami konstrukcji. Przy czym najbardziej uciążliwe dla mieszkańców prace, czyli głębienie ścian szczelinowych, wykonywane są za dnia.

Na placu budowy tunelu i podziemnego przystanku w Krakowie pracuje głębiarka o imieniu Lucjan, która waży około 100 ton. Głębienie ścian szczelinowych potrwa około roku.

Fot. tramwajdomistrzejowic.pl Fot. tramwajdomistrzejowic.pl

Poinformowano, że, aby zbudować tunel tramwajowy, konieczne jest przesunięcie 400-metrowego podziemnego odcinka potoku Sudołu Dominikańskiego. W grudniu prowadzone będą prace związane z budową nowego kanału.

Kraków. Linia tramwajowa z tunelem

Prognozy zakładają, że z tramwajowego odcinka, który gotowy ma być w 2025 r., w ciągu godziny będzie korzystać niemal 3 tys. osób. Inwestycja realizowana jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Stronami są Kraków (podmiot publiczny) oraz konsorcjum PPP Solutions Polska i Gülermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu (partner prywatny). Strona prywatna zabezpiecza finansowanie, a potem przez 20 lat będzie dbać o linię. W tym czasie miasto płacić ma za dostępność infrastruktury, a następnie przejmie ją w użytkowanie.

Kraków posiada już dwa tunele tramwajowe. Jeden zbudowano w rejonie Dworca Głównego (ma 1420 m), a drugi (650 m) w ramach Trasy Łagiewnickiej.

Przeczytaj także: Kraków – tunel i wiadukt pozwolą przejechać przez linie kolejowe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia