Partnerzy portalu

Kraków – tunel i wiadukt pozwolą przejechać przez linie kolejowe

Opublikowano: 27-11-2023 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) i samorząd Krakowa podpisały listy intencyjne o współpracy przy budowie bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z torami w ciągach ulic Kąpielowej i Blokowej. W planach jest budowa tunelu pod liniami kolejowymi i wiaduktu nad jedną z nich.


Przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Blokowej. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Blokowej. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Tunel drogowy ma powstać w ciągu ul. Blokowej pod liniami kolejowymi nr 95 i 940. Wiadukt przewidziano nad szlakiem nr 94 w ciągu ul. Kąpielowej. Zlikwidowane zostaną użytkowane przejazdy w poziomie szyn.

Gmina Miejska Kraków aktualnie pozyskuje dokumentację projektową dla obu zadań. Jak informują PKP PLK, szczegółowe warunki ewentualnej współpracy przy realizacji określi odrębne porozumienie. Brana jest pod uwagę możliwość dofinansowania inwestycji w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”, planowanego do realizacji do 2027 r.

Przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Blokowej. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Blokowej. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

W przypadku ul. Kąpielowej wiadukt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy kategorii B. Zaplanowano też przebudowę dróg, które połączą przeprawę z przystankiem Kraków Swoszowice. Efektem inwestycji ma być usprawnienie ruchu pojazdów i zwiększenie bezpieczeństwa przejazdów pociągów towarowych i osobowych. Szlakiem Kraków–Skawina odbywają się kursy m.in. w kierunku Zakopanego, Bielska-Białej i Oświęcimia.

W ul. Blokowej tunel przebiegnie pod liniami kolejowymi nr 95 i 940 wykorzystywanymi głównie przez pociągi towarowe. Przejazd w poziomie szyn (kategoria A) zostanie rozebrany. Chodniki ułatwią dojście do przystanku Kraków Lubocza. Inwestycja jest istotna ze względu na budowę kolejnych przystanków przy trasie nr 95, co przełoży się w najbliższych latach na wzrost liczby składów pasażerskich.

Przeczytaj także: Za rok będzie gotowy wiadukt drogowy nad linią E30 Kraków–Katowice

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!