Partnerzy portalu

W Warszawie ruszy budowa linii tramwajowej z tunelem

Opublikowano: 21-02-2024 Źródło: Tramwaje Warszawskie

W połowie 2026 r. w Warszawie będzie gotowa pierwsza trasa tramwajowa z tunelem. Podpisano kontrakt, roboty rozpoczną się za dwa miesiące. Linia poprowadzi przez Ochotę na Dworzec Zachodni. Z oszacowań wynika, że będzie z niej korzystać 1,2 mln pasażerów rocznie.


Wizualizacja linii tramwajowej z tunelem. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja linii tramwajowej z tunelem. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Trasa tramwajowa będzie liczyć 1600 m, w tym 500 m znajdzie się w tunelu. Ułatwi i przyspieszy dojazdy do stacji Warszawa Zachodnia. Z ul. Grójeckiej podróż potrwa 5 min, a ze stacji metra Politechnika 15 min. Początkowo z połączenia skorzystają mieszkańcy Starej Ochoty, Szczęśliwic i Śródmieścia. Po otwarciu linii do Wilanowa z Woli przez Ochotę i Mokotów, dołączą do nich osoby mieszkające w Woli, Wilanowie i Bemowie.

Wizualizacja przystanku podziemnego. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja przystanku podziemnego. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Tramwaje pojadą z przystanku podziemnego pod stacją Warszawa Zachodnia tunelem pod parkiem Pięciu Sióstr. Wyjazd na powierzchnię zaplanowano między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. Dalej trasa dotrze do ul. Grójeckiej, gdzie znajdzie się węzeł rozjazdowy, pozwalający skręcać w kierunku Centrum, Okęcia lub do pętli Banacha.

Wizualizacja węzła przesiadkowego. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja węzła przesiadkowego. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Pod stacją znajdzie się węzeł przesiadkowy umożliwiający przejście na perony kolejowe i autobusowe. Podziemny przystanek tramwajowy będzie podobny do stacji metra. Perony będą miały inną wysokość, ponieważ podłoga w tramwajach jest położona znacznie niżej niż w wagonach metra.

Źródło: UM Warszawa Źródło: UM Warszawa

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm ZUE i Fabe. Na realizację zadania o wartości 294,82 mln zł netto przeznaczono 26 miesięcy. Prace budowlane zaplanowano na lata 2024–2026.

Przeczytaj także: Warszawa. Ile będzie kosztować projekt I odcinka III linii metra?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia