Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel zatapiany. Ruszyła seryjna produkcja segmentów

Opublikowano: 27-06-2024 Źródło: Femern A/S

Na budowie tunelu zatapianego Dania–Niemcy po stronie duńskiej rozpoczęła się seryjna produkcja segmentów, które zostaną ułożone w wykopie podmorskim. W Niemczech trwają prace przy portalu, budowie linii kolejowej i drogi.


Produkcja segmentów tunelu w Danii. Fot. Femern A/S Produkcja segmentów tunelu w Danii. Fot. Femern A/S

Odkąd 17 czerwca w Rødbyhavn zakończono budowę pierwszego segmentu tunelu zatapianego, w dwóch halach produkcyjnych powstały cztery kolejne na czterech liniach produkcyjnych. W piątej (w trzecim zakładzie) odlano sześć z dziewięciu elementów, które składają się na pełny segment. Z kolei na szóstej linii prefabrykowane są segmenty specjalne, służące do prowadzenia prac utrzymaniowych i awaryjnych. W lipcu będą wykonywane części trzech z 10 planowanych egzemplarzy.

Produkcja segmentów tunelu w Danii. Fot. Femern A/S Produkcja segmentów tunelu w Danii. Fot. Femern A/S

Trwają przygotowania do zatapiania gotowych segmentów tunelu, pierwszy znajdzie się w wykopie jeszcze w tym roku.

Port roboczy w w Rødbyhavn. Fot. Femern A/S Port roboczy w w Rødbyhavn. Fot. Femern A/S

W Puttgarten po stronie niemieckiej w obszarze portalu budowanych jest osiem jego segmentów, są gotowe płyty górne, zakończono też roboty przy konstrukcji stalowej na końcu portalu. Dobiega końca wykonywanie ścianek szczelnych. Postępy widać na budowie drogi i linii kolejowej prowadzących do tunelu. Jest już wykop dla linii kolejowej, powstaje wiadukt nad drogą Marienleuchter Weg w ciągu budowanej autostrady E47.

Prace przy portalu w Niemczech. Fot. Femern A/S Prace przy portalu w Niemczech. Fot. Femern A/S

Na placu budowy w Danii pojawił się król Frederik X, umieścił na pierwszym segmencie mosiężną tabliczkę, a pamiątkową monetę włożył do kapsuły czasu, która zostanie zakopana wraz z innymi przedmiotami przed asfaltowaniem dojazdu do portalu.

Budowa drogi do tunelu w Puttgarten. Fot. Femern A/S Budowa drogi do tunelu w Puttgarten. Fot. Femern A/S

Tunel zatapiany będzie się składać z 89 segmentów. 79 z nich to elementy o długości 217 m i masie 73,5 tys. ton składające się z dziewięciu części po 24 m każdy. 10 kolejnych to krótsze konstrukcje, które będą wyposażone w instalacje techniczne pod jezdniami i torami.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel w Polsce. TBM zamówiona. Kiedy drążenie?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia