Kraków posiada już dwa tunele tramwajowe. Jeden zbudowano w rejonie Dworca Głównego (ma 1420 m), a drugi (650 m) w ramach Trasy Łagiewnickiej. Obecnie powstaje trzeci – w ramach długiej na 4,5 km linii do Mistrzejowic.
Budowa tunelu w Krakowie. Fot. mat. prasowe
- W Krakowie pracuje głębiarka o masie około 100 ton
- Do tej pory w płyty stropowe wbudowano niemal 3 tys. m3 betonu konstrukcyjnego
- Inwestycja realizowana jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
Tunel osiągnie 1230 m. Pierwotnie zakładano naziemny przebieg w rejonie ronda Polsadu, ale trasę tramwajową skoordynowano z planowaną linią premetra i na odcinku od ronda Barei do ronda Młyńskiego będą mieć wspólny przebieg. Do budowy podziemnego obiektu postanowiono wykorzystać metodę ścian szczelinowych.
W lipcu zakończono betonowanie trzech sekcji płyt stropowych pod estakadą, bezpośrednio w sąsiedztwie jej fundamentów oraz podpór. Wcześniej, w maju i czerwcu, roboty prowadzono na rondzie Młyńskim, gdzie ukończono płytę stropową nad wyjściem z tunelu (umożliwiając przeprowadzenie docelowego koryta Sudołu Dominikańskiego). W kolejnym etapie robotami objęta zostanie północna obręcz ronda Polsadu.
Warto wspomnieć, że w przypadku prac w rejonie estakady, dla zapewnienia bezpieczeństwa tego obiektu, przez 24 godz. na dobę prowadzono monitoring geodezyjny, do czego wykorzystano zestaw kilkudziesięciu urządzeń. Do tej pory w płyty stropowe wbudowano niemal 3 tys. m3 betonu konstrukcyjnego.
Fot. mat. prasowe
Obecnie na północ od estakady powstaje izolacja płyty stropowej, co umożliwi odtworzenie pierwotnego układu jezdni. Następnie rozpocznie się głębienie ścian szczelinowych w miejscu tymczasowej jezdni i przejścia dla pieszych, dzięki czemu możliwe będzie połączenie dotychczasowych sekcji tunelu.
Na południowej części ronda Polsadu widoczna jest już ostateczna geometria podziemnego przystanku (ta sama metoda budowy co tunelu). W Krakowie pracuje głębiarka o masie około 100 ton, której nadano imię Lucjan.
Nowa linia tramwajowa w Krakowie
Prognozy zakładają, że z linii w ciągu godziny będzie korzystać niemal 3 tys. osób. Inwestycja realizowana jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Stronami są Kraków (podmiot publiczny) oraz konsorcjum PPP Solutions Polska i Gülermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu (partner prywatny). Strona prywatna zabezpiecza finansowanie, a potem przez 20 lat będzie dbać o linię. W tym czasie miasto płacić ma za dostępność infrastruktury, a następnie przejmie ją w użytkowanie.
Przeczytaj także: Kraków. Palownica na miejscu. Przypłynęła Wisłą [ZDJĘCIA]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.