• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pierwszy tunel tramwajowy w Warszawie nabiera kształtów

Opublikowano: 12-09-2025 Źródło: Tramwaje Warszawskie

Budowa trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego w Warszawie koncentruje się obecnie na kluczowym elemencie inwestycji – tunelu pod Parkiem Pięciu Sióstr i Alejami Jerozolimskimi.


Fot. Tramwaje Warszawskie Fot. Tramwaje Warszawskie

Wykonawca prowadzi tam roboty przy układaniu płyty dennej. Betonowane są kolejne sekcje o grubości ok. 1 m, a wcześniej wykonano zbrojenia i prace ziemne. Wykop podstropowy osiągnął już docelową głębokość 10–10,8 m na około 300-metrowym odcinku.

Tunel powstaje metodą podstropową – najpierw zbudowano ściany szczelinowe i strop, a następnie prace przeniosły się pod ziemię. Koparki wydobywają urobek spod gotowego stropu przez specjalne otwory technologiczne. Docelowo obiekt zostanie przykryty warstwą ziemi o wysokości do 2,6 m, a na powierzchni odtworzone zostaną alejki i zieleń parkowa. Układ konstrukcji od początku był planowany w taki sposób, by ograniczyć wycinkę drzew.

Fot. Tramwaje Warszawskie Fot. Tramwaje Warszawskie

Równolegle prowadzone są prace przy torowisku – pierwsze szyny ułożono na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., a przy skrzyżowaniu z ul. Grójecką powstała część układu rozjazdów. Zakończono też przebudowę magistrali ciepłowniczej i kolidujących instalacji, co umożliwia rozszerzenie robót na powierzchni.

Cała trasa będzie miała ok. 1,6 km długości, z czego 500 m w tunelu. Końcowy podziemny przystanek zostanie połączony z przejściem podziemnym Dworca Zachodniego windami i schodami ruchomymi. Zakończenie prac zaplanowano na 2026 r., a z nowego połączenia ma korzystać ponad milion pasażerów rocznie.

Przeczytaj także: Metro w Warszawie. Budowa nowych stacji na Bemowie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!