Wjazd do tunelu Ovit będzie się znajdować na wysokości 1919 m, a wyjazd na wysokości 2363 m. Umożliwienie przejazdu przez góry spowoduje, że trasa z Rize do Erzurum skróci się z 250 do 200 km.

Przejazd przez góry będzie dostępny przez cały rok. Dotychczas ze względu na obfite opady śniegu i zagrożenie lawinowe górska droga musiała być zamykana nawet na pięć miesięcy w ciągu roku. Otwarcie tunelu wyeliminuje ten problem, a transport pomiędzy obszarami znajdującymi się nad Morzem Czarnym a tymi we wschodniej i południowo-wschodniej Anatolii znacząco się rozwinie.

Plan budowy tunelu w tym rejonie powstał już w 1880 r., jednak dopiero urzeczywistnił się w 2012 r., kiedy został zatwierdzony przez ówczesnego premiera Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana. Jak mówią Turcy, otwarcie tunelu będzie spełnieniem ich marzeń po 137 latach.

Tunel Ovit będzie drugim pod względem długości tunelem w Turcji. Najdłuższy to tunel Zigana na trasie autostrady Trabzon–Gümüşhane, który obecnie znajduje się jeszcze w budowie. Będzie mierzył 14,5 km.

Przeczytaj także: Tak będzie wyglądać produkcja elementów najdłuższego zatapianego tunelu