O powstaniu metra w Krakowie mówi się od dawna. W maju 2014 r. zorganizowano nawet referendum, w którym 55% biorących udział mieszkańców opowiedziało się za budową. Potem przeprowadzono m.in. analizy społeczno-gospodarcze, ruchowe, ekonomiczne, finansowe czy wpływu na środowisko. W efekcie postawiono na wariant „MetroMetrobus”, który zakłada budowę jednej linii metra na kierunku wschód-zachód o długości około 15 km oraz rozwój systemu szybkiego tramwaju bez budowy nowego tunelu.


Na podstawie właśnie tego pomysłu opracowane zostanie studium wykonalności, które będzie zawierać m.in. warunki geologiczne, w jakich miałby powstać tunel czy technologię wykonania.

- Żeby w ogóle zacząć budowę metra, potrzebna jest cała masa opinii czy analiz. W tym roku uruchomimy przetarg na wykonanie studium wykonalności. To nie tylko kwestia: „czy metro, gdzie metro i jak”, ale będą tam także kwestie np. badań geologicznych. Dokument, który otrzymamy, będzie podstawą do tego, że „tu można robić metro" - mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

ZOBACZ PRZEBIEG LINII METRA W KRAKOWIE:


Jeśli chodzi o polskie miasta, metro istnieje tylko w Warszawie, gdzie powoli jest rozbudowywane o kolejne odcinki. Poza Krakowem o takiej inwestycji myślą także władze Wrocławia, które również zorganizowały referendum - we wrześniu 2015 r., ale nie dość, że wzięło w nim udział jedynie 11% uprawnionych, to i tak ponad połowa z nich opowiedziała się przeciw.

WSZYSTKIEGO o budowie metra w Warszawie dowiesz się z naszego tematu SPECJALNEGO

W naszym kraju budowa metra budzi różne emocje, natomiast na świecie istnieje wiele miast mniejszych niż właśnie Kraków czy Wrocław, w których metro funkcjonuje, i to świetnie.

Sprawdź: Ranking najmniejszych miast, w których istnieje metro