W Polsce realizowanych bądź planowanych jest coraz więcej inwestycji w zakresie budownictwa podziemnego. Są to zarówno tunele komunikacyjne, jak i obiekty kubaturowe czy przewody o różnym przeznaczeniu. Ostatnio okazją do dyskusji na takie tematy była XIII Konferencja Infrastruktura Podziemna Miast 2017. Wydarzenie o międzynarodowym zasięgu odbyło się w dniach 25–26 października na Politechnice Wrocławskiej.
Od lewej: Martin Herrenknecht (Herrenknecht AG) , prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, Dymitr Petrow-Ganew (Herrenknecht AG). Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Otwierając konferencję, uczestników spotkania przywitali: gospodarz wydarzenia, rektor Politechniki Wrocławskiej (PWr) prof. dr hab. inż. Cezary Madryas oraz prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.
Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. założyciel firmy Herrenknecht AG Martin Herrenknecht, który podczas swojego wystąpienia wspominał:
Byłem trzy dni temu w północnych Włoszech, zaczęło się tam wydobycie miedzi… Kto zaczął? Polacy!
Opowiadając o dotychczasowych osiągnięciach firmy, podkreślił, że ma ona już ponad 40 lat doświadczenia.
Można się dziwić, jak wiele kwestii uległo zmianie przez tak długi czas… Trzeba jednak pamiętać, że właściwym podejściem jest otwarcie się na nowe rozwiązania. Tak samo w Polsce – macie teraz możliwość kształcenia dobrych inżynierów, wysyłania ich w świat – zawsze będę Was w tym wspierał.
Panel specjalny ITA-AITES
Głos zabrał również gość specjalny, Tarcisio Celestino – prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowy Tuneli oraz Przestrzeni Podziemnej ITA-AITES.
Podkomitet Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki od dawna jest aktywnym członkiem ITA-AITES. Mamy nadzieję, że będzie działał nie tylko w Polsce, ale też inspirował i aktywizował kraje sąsiednie. Jestem przekonany, że spędzimy owocnie czas podczas tej konferencji. Dziękuję moim polskim kolegom za stworzenie tak przyjaznej atmosfery – mówił.
ITA-AITES, jako organizacja o niebagatelnym wkładzie w rozwój przestrzeni podziemnej wszystkich 74 państw członkowskich, każdego roku bierze udział w wielu innowacyjnych projektach związanych z infrastrukturą podziemną miast. Zagadnienia z tego obszaru były częścią dwóch sesji specjalnych, które swoją obecnością zaszczyciło aż pięcioro członków zarządu stowarzyszenia. Oprócz wspomnianego już prezesa ITA-AITES Tarcisio Celestino, obecni byli także wiceprezesi Eric Leca oraz Ruth Haug, a także członkowie zarządu Giuseppe Lunardi oraz Davorin Kolic.
W trakcie panelu dyskusyjnego poruszony został m.in. problem budowy metra w małych miastach. Olivier Vion na przykładzie Tuluzy (Francja) przekonywał, że jest to rozwiązanie, które nie tylko warto brać pod uwagę przy planowaniu rozwoju miejskiej infrastruktury. Zdaniem francuskiego inżyniera metro w kilkusettysięcznych miastach jest pożądanym środkiem komunikacji – ułatwia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie pozwala odciążyć pozostałe środki transportu publicznego.
Tunele drogowe w Polsce
W programie konferencji sporo miejsca zajęły zagadnienia związane z infrastrukturą miast z uwzględnieniem badań geotechnicznych oraz planowania urbanistycznego. Szczególnie inspirująca okazała się dyskusja na temat rozwiązań stosowanych w budowie tuneli.
Punktem wyjścia rozmów były m.in. dwie duże inwestycje na południu i północy Polski. O budowie tunelu na trasie do Zakopanego mówił dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Tomasz Pałasiński. Nie zabrakło także prezentacji (opracowanej przez I Zastępcę Prezydenta Miasta Świnoujścia, Barbarę Michalską) na temat budowy tunelu w Świnoujściu, którą wygłosił Adam Łosiński.
Z kolei Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego, zaprezentował referat nt. technicznych i ekonomicznych aspektów budowy II linii metra. Przedstawiając kolejne etapy przedsięwzięcia i jego wpływ na życie w mieście, podzielił się ze słuchaczami również kilkoma ciekawostkami. Z pewnością niewielu o tym wie, ale kubatura budynków, które powstały w rejonie ronda Daszyńskiego, jest równa kubaturze budynków dla biznesu w Poznaniu. To pokazuje, jak ogromny wpływ na rozwój miast ma dobra i sprawnie działająca komunikacja, będąca siłą napędową dla wielu obszarów działalności (w tym przypadku chodzi o rozwój pod wpływem budowy II linii metra).
Znaczące inwestycje Warszawskich Wodociągów
Interesujące inwestycje realizowane bądź planowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. przedstawił Bartosz Zaborski. Mówił m.in. o budowie dużych kolektorów przepływowych w obszarach zabudowanych. Jeden z nich (Kolektor Wiślany) ma mieć aż 9,5 km długości i zostanie zbudowany w technologii mikrotunelowania. Obecnie w ramach tej inwestycji prowadzony jest dialog techniczny. Wspomniał także o pracach związanych z budową całkowicie hermetycznego i zautomatyzowanego zbiornika retencyjnego o łącznej pojemności około 78 000 m³, który powstaje na terenie warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka. Zbiornik ten będzie posadowiony w gruncie na głębokości około 6 m.
Technologie i rozwiązania w zakresie budownictwa podziemnego
W programie wydarzenia znalazły się także wystąpienia przedstawicieli firm, którzy opowiedzieli o nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie budowy infrastruktury podziemnej. Słuchacze mieli okazję wysłuchać referatów zarówno nt. technologii, jak i sprzętu czy produktów dedykowanych do prac w zakresie budownictwa podziemnego.
Dwudniowemu spotkaniu towarzyszyła również wystawa - na stoiskach firmowych prezentowany był szeroki wachlarz usług i rozwiązań dla infrastruktury podziemnej.
Po zakończeniu konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (PSTB), podczas którego m.in. wyznaczono kierunki działalności na najbliższy czas.
Odbywające się co trzy lata wydarzenie ma na celu wymianę doświadczeń oraz inspirujący dialog ekspertów w tej tematyce – naukowców, inwestorów, projektantów, wykonawców, producentów czy dostawców. Jego organizatorami są: Katedra Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr, Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych oraz Podkomitet Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki – członek ITA-AITES.
Niektóre z referatów, przygotowanych na XIII Konferencję "Infrastruktura Podziemna Miast" zostały opublikowane w specjalnej anglojęzycznej publikacji pt. "Underground Infrastructure of Urban Areas 4", a część wystąpień znajdzie się również na stronach internetowych Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki.
Portal inzynieria.com oraz czasopisma branżowe „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” i „Inżynieria Bezwykopowa” objęły patronat medialny nad wydarzeniem.
Zobacz galerię zdjęć z Konferencji Infrastruktura Podziemna Miast 2017
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.