Wkrótce rusza drążenie

Aktualnie tarcza Krystyna zmierza w stronę ronda Daszyńskiego. Następnie, podobnie jak TBM Maria, której części są składane na powierzchni i nie zostały jeszcze opuszczone, będzie montowana w miejscu, w którym rozpocznie swoją pracę. Obie tarcze startują ze stacji Księcia Janusza, a swój bieg zakończą po połączeniu się ze stacją rondo Daszyńskiego. Tam znajduje się szyb demontażowy, którym zostaną wydobyte na zewnątrz po zakończeniu swojej pracy. Koniec drążenia dla tarczy Krystyna zaplanowany jest na listopad br., a Marii na grudzień tego roku. Do tego czasu tunele powinny być wydrążone – wyjaśnia Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy wykonawcy.

Według wstępnych szacunków tarcze powinny każdego dnia wydrążyć około 15–20 m. Jak jednak zaznacza Sawicki, to tylko szacunki i w rzeczywistości wartości te mogą być zarówno niższe, jak i wyższe. Za przykład podaje rekord, jaki został pobity podczas budowy centralnego odcinka II linii metra, gdy średni dobowy postęp drążenia uzyskano na poziomie 42,5 m.

Ale nie chodzi o bicie rekordów – przypomina. – Budujemy w istniejącej tkance miejskiej, chodzi więc przede wszystkim o to, żeby było bezpiecznie dla mieszkańców i okolicznych budynków.


A co już dzieje się na odcinku zachodnim?

Na stacji Księcia Janusza została opuszczona TBM Krystyna, trwa mobilizacja Marii. Lada moment rozpoczniemy drążenie. Na stacji Młynów zakończyliśmy jesienią prace przy ścianach szczelinowych, a obecnie trwają prace przy wykopach – tak, byśmy w wakacje mogli przywitać tam tarcze TBM. Natomiast na stacji Płocka, którą zaczęliśmy budować najpóźniej, około miesiąc temu, skończyliśmy właśnie konstrukcje ścian szczelinowych. Trwają prace przy wykopie wstępnym – opowiada Bartosz Sawicki.

Odcinek zachodni II linii metra będzie miał 3,4 km długości. W jego ciągu znajdą się trzy stacje: Księcia Janusza, Młynów i Płocka. Warte ponad 1,1 mld zł zadanie realizuje turecka firma Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş., która w konsorcjum z włoskim wykonawcą, firmą Astaldi, budowała również centralny odcinek II linii metra. Zakończenie budowy planowane jest na 2019 r.

Budowa odcinka wschodniego północnego

W budowie jest także odcinek wschodni północny, który będzie miał 3,2 km długości. Na trasie znajdą się trzy stacje: Szwedzka, Targówek i Trocka. Podobnie jak na zachodnim odcinku, pierwsze kursy zaplanowane są tu na 2019 r. Aktualnie zakończono drążenie dwóch tuneli, które połączą stacje Trocka i Dworzec Wileński. Drążyły je tarcze TBM Maria (maszyna wydrążyła łącznie 2224,4 m) oraz Anna (2238,7 m). Wykonawcą tej części inwestycji jest włoska firma Astaldi S.p.A.


4 tarcze TBM

Do drążenia obu odcinków wykonawcy mają do dyspozycji łącznie cztery TBM: Marię, Annę, Krystynę oraz Elżbietę, którymi wcześniej wspólnie drążyli centralny odcinek II linii warszawskiego metra. Maszyny, będące własnością wykonawców i kupione specjalnie do realizacji warszawskiej inwestycji, otrzymały imiona znanych i uznanych kobiet związanych z polską kulturą: Anna – na cześć księżnej Anny Mazowieckiej, Maria – Marii Skłodowskiej-Curie, Krystyna – ku pamięci Krystyny Krahelskiej, poetki i artystki, a także żołnierza Armii Krajowej i uczestniczki powstania warszawskiego, która pozowała do rzeźby Warszawskiej Syrenki. Wyjątkiem jest TBM Elżbieta (wł. Elisabetta), która swoje imię otrzymała po żonie kierownika robót tunelowych, inż. Marco Barbantiego. Ostatecznie, wbrew wcześniejszym planom, maszyna ta nie zostanie wykorzystana do drążenia odcinków II linii metra, które są aktualnie w budowie.


II linia metra – najważniejsze informacje

Cała II linia metra będzie miała docelowo 23 km i połączy lewobrzeże (dzielnica Bemowo) i prawobrzeże (Targówek, osiedle Bródno) miasta. Na trasie znajdzie się łącznie 21 stacji. Aktualnie eksploatowanych jest siedem z nich – są one częścią centralnego odcinka (jego długość to 6,1 km), który został oddany do użytku w marcu 2015 r.

Realizowane odcinki zachodni i wschodni północny będą rozbudowane o trzy stacje każda. Pierwszy, w ciągu którego powstaną stacje Polczyńska, Chrzanów i Lazurowa oraz stacja techniczno-postojowa Mory, jest na etapie postępowania przetargowego. 24 stycznia br. upłynął termin składania ofert na budowę stacji oraz niemal 4-kilometrowego podwójnego tunelu metra. Dla drugiej inwestycji, która zakłada budowę stacji Zacisze, Kondratowicza i Bródno, wydano już decyzję środowiskową i zatwierdzono projekty. Oddanie całej linii planowane jest na 2022 r.


Metro w Warszawie to jedyny w Polsce system kolei podziemnej. Każdego dnia korzysta z niego blisko 700 tys. osób.

Wszystkie bieżące informacje na temat budowy II linii metra znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM: II linia metra.

Serdecznie zapraszany na organizowaną przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. konferencję poświęconą budownictwu podziemnemu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11–12 kwietnia br. w Warszawie.