Rozpoczął się przetarg na budowę liczącego prawie 4 km odcinka II linii metra w Warszawie w kierunku północno-wschodnim. Ten etap, jak czytamy w komunikacie, oznacza m.in. wydrążenie trzech jednotorowych tuneli oraz budowę trzech stacji podziemnych: Zacisze (C19), Kondratowicza (C20) oraz Bródno (C21).
II linia metra: kto wydrąży kolejne tunele? Źródło: Metro Warszawskie
Jak podało Metro Warszawskie, wykonawca na budowę tego odcinka, będącego jednocześnie zakończeniem II linii od strony północno-wschodniej, będzie miał 38 miesięcy od daty podpisania umowy. Termin otwarcia ofert w przetargu wyznaczono na 30 marca 2018 r.
W ramach oceny przetargowych propozycji kryterium ceny otrzymało wagę 60 pkt. Ponadto, przedłużenie okresu rękojmi za wady robót budowlanych – 32 pkt., a skrócenie terminu wykonania przedmiotu zamówienia – 8 pkt..
Źródło: Metro Warszawskie
Źródło: Metro Warszawskie/Facebook
Zamawiającym jest Miasto Stołeczne Warszawa, reprezentowane przez Zarząd Transportu Miejskiego, w imieniu i na rzecz którego działa Metro Warszawskie sp. z o.o. (inwestor zastępczy).
Grafika: Metro Warszawskie/Facebook
Niedawno poinformowano, że jest coraz bliżej budowy metra na Bródnie. Otrzymano decyzję „o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej dla obiektów metra”, czyli dla trzech stacji, wentylatorni i tuneli na Targówku. Do obecnie budowanych stacji dojdą kolejne trzy: Zacisze pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, Kondratowicza przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej i L. Kondratowicza oraz Bródno przy skrzyżowaniu ulicy L. Kondratowicza i Rembielińskiej – jest już decyzja środowiskowa i projekt, a teraz ogłoszono przetarg na budowę. Metro dojedzie na Bródno w 2022 r. – podała spółka.
Źródło: Metro Warszawskie/Facebook
Źródło: Metro Warszawskie
Zmiany po budowie metra
Co ciekawe, trwa już przetarg na dokumentację przebudowy ul. Kondratowicza po budowie metra. Koncepcja zakłada przekształcenie jej w miejską aleję. Co prawda pozostaną dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, ale docelowo będą bliżej siebie. W ten sposób uzyskane zostanie dodatkowe miejsce na zieleń. Ponadto zaplanowano trasy dla rowerów i chodniki. Przebudowane zostaną wszystkie skrzyżowania, a także oświetlenie wzdłuż całej ulicy.
Źródło: Metro Warszawskie/Facebook
Źródło: Metro Warszawskie
W 2015 r. przeprowadzono konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej drugiego etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra w Warszawie.
Główną nagrodę otrzymała pracownia ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o., która zaprojektowała m.in. rastrowe ściany zatorowe i wykonane z betonu, częściowo przeszklone wejścia na stacje.
Źródło: Metro Warszawskie
Drążą maszyny TBM
Z kolei powstaje już pierwsza część odcinka wschodniego północnego II linii metra. Na trasie znajdą się trzy stacje: Szwedzka, Targówek i Trocka. Pierwsze kursy zaplanowane są na 2019 r. Zakończono drążenie dwóch tuneli, które połączą stacje Trocka i Dworzec Wileński. Drążyły je tarcze TBM Maria oraz Anna. Wykonawcą tej części inwestycji jest włoska firma Astaldi S.p.A.
Ponadto na 10 lutego br. zaplanowano rozruch techniczny Krystyny, która wydrąży zachodni odcinek II linii metra. W jego ciągu znajdą się trzy stacje: Księcia Janusza, Młynów i Płocka. Zadanie zrealizuje turecka firma Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş.
Cała II linia metra będzie miała docelowo 31 km i połączy lewobrzeże (dzielnica Bemowo) i prawobrzeże (Targówek, osiedle Bródno) Warszawy. Na trasie znajdzie się łącznie 21 stacji. Aktualnie eksploatowanych jest siedem z nich – są one częścią centralnego odcinka (jego długość to 6,1 km), który został oddany do użytku w marcu 2015 r.
Źródło: Metro Warszawskie
W planie jest już także budowa III linii, w ciągu której powstanie sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Fieldorfa, Gocław.
Przeczytaj także: W lutym pracę rozpoczyna TBM Krystyna
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.