Prace serwisowe w tunelu pod Martwą Wisłą zaplanowano od soboty, 6 kwietnia, do niedzieli – 14 kwietnia br. Kiedy w jednej nitce tunelu będą prowadzone roboty, w drugiej ruch będzie odbywać się w obu kierunkach. Taka organizacja ruchu oznacza konieczność rozebrania części barier przed tunelem i ograniczenia prędkości w obiekcie z 70 km/godz. do 50 km/godz.

Zgodnie z planem, przez ponad tydzień w tunelu pod Martwą Wisłą usuwane będą przesiąki, do czego wykorzystana ma być technologia iniekcji wysokociśnieniowej, czyli, jak napisano, w pory betonu wtryskiwany będzie pod wysokim ciśnieniem środek chemiczny, który w kontakcie z wodą pęcznieje i uszczelnia przesiąk.

Zaplanowano też wymianę płyt obudowy ogniowej tunelu. Prace wykona, w ramach pięcioletniej gwarancji, firma OHL Polska sp. z o.o.


Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku to pierwszy podwodny tunel drogowy w Polsce. Otwarty został w 2016 r., ma 1377,5 m długości. Drążony był maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Koszt budowy tunelu wyniósł 885 mln zł.

Drugim tego typu obiektem w Polsce będzie tunel pod cieśniną Świną, łączący wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Będzie miał 1,44 km długości, także zostanie wydrążony przez TBM. W tym przypadku trwają już prace projektowe. Ponadto w czerwcu minionego roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) zezwolił na realizację w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina wraz z tunelem podwodnym pomiędzy Policami a miejscowością Święta. Według wstępnych planów tunel pod Odrą w Policach ma mieć 1,7 km długości; zostanie wydrążony na głębokości około 8–10 m. Dzięki przeprawie tunelowej kierowcy pokonujący trasę Police–Goleniów skrócą podróż o 40 km.

Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu – nad czym pracują wykonawcy zadania?