Budowa tunelu średnicowego w Łodzi to jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w historii miasta i całego regionu. W ramach usprawnienia funkcjonowania Łódzkiego Węzła Kolejowego powstanie 7,5-kilometrowa tunelowa trasa. W niektórych miejscach obiekt kolejowy zostanie wydrążony na głębokości prawie 30 m p.p.t. Prace te wymagają wydobycia ogromnych ilości ziemi.
Dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. Fot. whitelook / Adobe Stock
Jak szacuje inwestor, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przez cały okres realizacji inwestycji z różnych lokalizacji wybranych zostanie około 1,2 mln m³, czyli blisko 2,5 mln ton ziemi. Potrzebne będzie miejsce, w które będzie mogła być przetransportowana.
Wydobyty grunt zostanie częściowo zużyty na placach budowy. Pozostała część ziemi będzie wywieziona w celu rekultywacji terenu po żwirowni na Stokach, a kolejna część ziemi zostanie wykorzystana na terenie budowy drogi S14 (Węzeł Maratońska). Kursy będę odbywać się po trasach uzgodnionych z zarządcą dróg – podano na stronie internetowej inwestycji.
Drążenie tuneli w Łodzi rozpocząć ma się od budowy komory startowej przy ul. Odolanowskiej. W to miejsce trafi pierwsza z dwóch maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która „pracować” będzie na placu budowy dłuższego tunelu – o długości około 3 km (Łódź Polesie–Łódź Środmieście). Tarcza TBM ma mieć około 13 m średnicy – tym samym będzie to tarcza o największej średnicy, jaką użyto do tej pory na budowie tunelu w Polsce. Cztery kolejne obiekty, o łącznej długości 4,5 km, wydrąży TBM o średnicy 8,76 m.
Kiedy rozpocznie się budowa tuneli w Łodzi? Wszystko zależy od postępu prac budowlanych, ale wykonawca szacuje, że będzie to przełom 2019 i 2020 r. Roboty budowlane powinny rozpocząć się w połowie tego roku. Obecnie wykonywane są projekty budowlane, trwa również procedura administracyjna, a na placu budowy gromadzone są materiały.
Generalnym wykonawcą „łódzkiego metra” jest konsorcjum firm Energopol Szczecin S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki sp. z o.o.
Tunel średnicowy w Łodzi połączy dworzec Łódź Fabryczna z centrum miasta i dalej – z Łodzią Kaliską i Żabieńcem. Dzięki temu pociągi regionalne i dalekobieżne będą mogły kursować zarówno na osi wschód-zachód (Łódź Widzew, Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska), jak i północ-południe (Łódź Widzew, Łódź Fabryczna, Łódź Żabieniec). Inwestycja ma być zrealizowana do 2021 r.
Przeczytaj także: Kto w Polsce buduje tunele?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.