• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel w Łodzi: pierwsza maszyna TBM ma być gotowa w listopadzie

Opublikowano: 10-09-2019 Źródło: MIiR, inzynieria.com

Na przełomie 2019 i 2020 r. do Łodzi dotrą dwie maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), które będą drążyć kolejowy tunel średnicowy. Ta z tarczą o średnicy 13,04 m będzie największą maszyną, jaka do tej pory pracowała przy budowie tunelu w Polsce.


Podobna tarcza będzie drążyć tunel średnicowy w Łodzi. Fot. MIiR Podobna tarcza będzie drążyć tunel średnicowy w Łodzi. Fot. MIiR
  • Tunel średnicowy w Łodzi ma być gotowy w 2021 r.
  • W niektórych miejscach zostanie wydrążony na głębokości około 25 m p.p.t.
  • Na potrzeby tej inwestycji wydobytych będzie około 1,2 mln m³ ziemi

Obie maszyny TBM powstają w fabryce niemieckiej firmy Herrenknecht AG w Schwanau. Ze względu na ich gabaryty, a łącznie mają ważyć ponad 2200 ton, ich transport do Polski będzie sporym wyzwaniem. Pierwsza tarcza będzie gotowa w listopadzie. Jeżeli przejdzie pomyślnie próby techniczne, zostanie przygotowana do transportu. Produkcja drugiej ma zakończyć się w grudniu – mówi Waldemar Buda, wiceminister inwestycji i rozwoju, który odwiedził fabrykę w Schwanau.

W ramach budowy tunelu średnicowego w Łodzi powstanie 7,5-kilometrowa trasa prowadząca od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ulic Zielonej i Zachodniej, w kierunku al. Włókniarzy i Manufaktury, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca. TBM z tarczą o średnicy 13,04 m posłuży do drążenia dwutorowego tunelu o długości około 3 km – od komory startowej między ulicami Odolanowską i Stolarską, przez podziemne przystanki Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna. Druga maszyna, z tarczą o średnicy 8,76 m, wydrąży jednotorowe tunele w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Będą to cztery obiekty o łącznej długości 4,5 km. Pierwsza z maszyn TBM ważyć będzie 1560 ton, a druga – 650 ton.


Na początku tunelu (przy stacji Łódź Fabryczna) TBM będzie pracować na głębokości około 14 m, a w najniższym punkcie – na głębokości około 25 m (okolice ul. Ogrodowej).

Tunel średnicowy w Łodzi nazywany jest „łódzkim metrem”, a także „tunelem, który łączy Polskę”: celem budowy jest nie tylko usprawnienie funkcjonowania Łódzkiego Węzła Kolejowego, ale także utworzenie efektywnego systemu połączeń krajowych. Inwestorem są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK), a wykonawcą konsorcjum firm: Energopol Szczecin S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki sp. z o.o.

Cześć maszyny, która będzie drążyła tunel średnicowy. Fot. MIiR Cześć maszyny, która będzie drążyła tunel średnicowy. Fot. MIiR

Umowę na realizację inwestycji w systemie „projektuj i buduj” podpisano pod koniec grudnia 2017 r. Tunel ma być gotowy w 2021 r. Wartość inwestycji to 1,4 mld zł netto, przy czym unijne współfinansowanie ze środków Funduszu Spójności wyniesie 1,2 mld zł netto.

Trasa tunelu średnicowego w Łodzi. Źródło: UM Łódź
Trasa tunelu średnicowego w Łodzi. Źródło: UM Łódź

O ogromie inwestycji świadczy fakt, że wybranych zostanie około 1,2 mln m³, czyli blisko 2,5 mln ton ziemi. Wydobyty grunt zostanie częściowo zużyty na placach budowy. Pozostała część ziemi będzie wywieziona w celu rekultywacji terenu po żwirowni na Stokach, a kolejna część ziemi zostanie wykorzystana na terenie budowy drogi S14 (Węzeł Maratońska) – podano na stronie internetowej inwestycji.

Przeczytaj także: Łódź – budowa tuneli wymaga wydobycia milionów ton ziemi

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia