Cztery konsorcja zakwalifikowały się do ostatecznego przetargu na budowę linii kolejowej najdłuższego na świecie zatapianego tunelu Dania–Niemcy. Szacowana wysokość kontraktu przekracza 200 mln euro.
Wizualizacja pociągu w zatapianym tunelu Dania-Niemcy. Źródło: Femern A/S
- Do finałowej rywalizacji wybrano cztery z dziewięciu międzynarodowych konsorcjów
- Powstanie 25 km linii kolejowej, w tym 19 km w tunelu, a 6 km poza nim
- Pociągi pokonają cieśninę Fehmarn w 7 min, z prędkością do 200 km/godz.
Czterech rywali, jeden kontrakt
Inwestor, spółka Femern A/S, wybrał cztery międzynarodowe podmioty do rywalizacji o ostatni wielki kontrakt na budowę zelektryfikowanej linii kolejowej w tunelu zatapianym Dania–Niemcy. Przewidywana cena to około 1,5 mld koron duńskich, czyli w przeliczeniu ponad 200 mln euro. Proponowanie rozwiązanie ma być przyjazne dla klimatu. Dotyczy to zarówno budowy, jak i eksploatacji szlaku w tunelu.
Wnioski o wstępną kwalifikację do przetargu złożyło dziewięć dużych międzynarodowych konsorcjów. Spośród nich wybrano cztery: spółki Grupy PORR austriackie i niemieckie, francusko-austriackie OSP i Swietelsky, duńsko-austriackie Aarsleff Rail i Rhomberg oraz hiszpańskie ACSA i Kobra. Spośród nich zostanie wybrany wykonawca. Przetarg zostanie przeprowadzony w formie procedury negocjacyjnej.
Ekologiczna linia kolejowa dla tunelu Dania–Niemcy
Kontrakt TTC (ang. Tunnel Track and Catenary) polega na wybudowaniu linii kolejowej z siecią trakcyjną o długości 25 km dla pociągów osiągających prędkość do 200 km/godz. Około 19 km szlaku znajdzie się w tunelu, a 6 km poza nim po stronie duńskiej i niemieckiej.
Femern A/S kładzie nacisk na cenę, metody działań i organizacje minimalizujące ryzyko w realizacji robót. Rozwiązania mają uwzględniać trudne warunki przestrzenne w tunelu. Wymagane jest prowadzenie prac w sposób przyjazny dla klimatu ze wskazaniem celu w zakresie redukcji CO2 w czasie budowy.
Naszym celem jest dostarczenie linii kolejowej neutralnej dla klimatu podczas eksploatacji i przyczynienie się do ekologicznej transformacji sektora transportu. Po intensywnej konkurencji wybraliśmy teraz cztery konsorcja, które mają największe możliwości, aby ubiegać się o umowę – mówi Kirsten Christensen, dyrektor kontraktu Femern A/S odpowiedzialna za instalacje kolejowe.
Roboty budowlane rozpoczną się w 2025 r.
Ostateczne oferty mają być gotowe w połowie 2024 r. Wykonawca zostanie wybrany na początku 2025 r., a wkrótce potem rozpocznie się realizacja inwestycji.
Zatapiany tunel Dania-Niemcy zostanie oddany do użytku w 2029 r. Ma być „zielonym skrótem” dla kolejowego transportu towarowego i pasażerskiego w Europie. Pociągi cieśninę Fehmarn pokonają w 7 min, a trasa będzie krótsza od istniejących linii o 160 km.
Na budowie tunelu w duńskim Rødbyhavn i niemieckim Puttgarden pracuje aktualnie 2000 osób.
Przeczytaj także: Najdłuższe tunele na świecie. Ranking 2023
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.