• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S19 z tunelem. TBM trzeba dozbroić. Jak? Powstaje projekt

Opublikowano: 07-12-2023 Źródło: inzynieria.com

Przedłużają się przygotowania do rozpoczęcia drążenia tunelu w ciągu odcinka Rzeszów–Babica drogi ekspresowej S19. Wszystko dlatego, że w lipcu br., podczas próbnych pompowań w celu obniżenia zwierciadła wody na potrzeby pracy maszyny TBM, stwierdzono ulatnianie się gazu. Wówczas pojawił się w dwóch z 44 otworów studziennych.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Maszyna TBM, która wydrąży tunel w ciągu drogi ekspresowej S19, ma 112 m długości
  • Musi zostać przystosowana do pracy w nowych warunkach
  • Producent opracowuje projekt dozbrojenia maszyny

Metan na budowie drogi ekspresowej S19. Co już zrobiono?

Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przypomina w odpowiedzi na nasze pytania, że po wykryciu gazu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, generalny wykonawca wstrzymał prace związane z próbnym pompowaniem oraz wierceniem pozostałych studni. Dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu potwierdzono w próbkach gazu obecność metanu. Pobrano również próbki do badań laboratoryjnych, które również potwierdziły obecność metanu w wodzie.

W dalszym kroku określono plan działania w zakresie identyfikacji zagrożeń dla planowanych prac wiertniczych oraz drążeniowych. Celem jest rozpoznanie skali oraz określenie czynności, jakie są niezbędne, by maszyna TBM została przystosowana do wiercenia w środowisku metanowym. W związku z tym, by przeprowadzić szczegółowe badania potwierdzające lub wykluczające obecności gazu, rozpoczęto ponowne przepompowywanie wykonanych wcześniej studni depresyjnych. Gaz wykryto w 28 studniach. Pobrane próbki zostały przekazane do badań laboratoryjnych celem potwierdzenia genezy gazu. Badane są również właściwości chemiczne wody.

Droga ekspresowa S19. Maszyna TBM musi zostać przystosowana

Maszyna TBM ma 112 m długości, tarczę o średnicy 15,2 m i waży 4 tys. ton, a zbudowany przez nią tunel umożliwi poprowadzenie S19 pod wzgórzem Grochowiczną. Obie nitki mają mieć po nieco ponad 2,2 km, a długość całego odcinka drogi ekspresowej S19 wyniesie 10,3 km.

Droga ekspresowa S19. Widok na portal południowy tunelu. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S19. Widok na portal południowy tunelu. Fot. GDDKiA

Joanna Rarus informuje, że aktualnie firma Herrenknecht opracowuje projekt dozbrojenia maszyny TBM, który umożliwi bezpieczne drążenie w warunkach metanowych. Dodaje, że w związku tym, iż proces drążenia tunelu podlega pod przepisy prawa geologicznego i górniczego, po otrzymaniu projektu dozbrojenia maszyny TBM konieczne będzie przygotowanie przez wykonawcę drogi niezbędnej dokumentacji.

Droga ekspresowa S19. Portal północny tunelu. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S19. Portal północny tunelu. Fot. GDDKiA

Rzecznik podkreśla, że od momentu wykrycia gazu, w trosce o bezpieczeństwo pracowników, na budowie pracuje szeroki zespół specjalistów, zarówno po stronie wykonawcy (eksperci z zakresu geologii górniczej oraz hydrogeologii), jak i GDDKiA. Współpracuje z nimi grono fachowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Marka Cały, dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Jesteśmy także w ścisłym kontakcie z Wyższym Urzędem Górniczym w Katowicach oraz Okręgowym Urzędem Górniczym w Krośnie. Wykonawca szacuje, że rozpoczęcie drążenia tunelu nastąpi w przyszłym roku. Wynika to z wielu czynników, które muszą zostać dostosowane w celu zapewnienia odpowiednich poziomów bezpieczeństwa.

Droga ekspresowa S19. Portal południowy tunelu. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S19. Portal południowy tunelu. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S19 z tunelem

Warto podkreślić, że wykrycie gazu nie wstrzymało innych robót na budowie S19. Kontynuowane są prace przy wykopach i nasypach oraz układanie nawierzchni na trasie głównej. Prowadzone są zadania mostowe, w tym m.in. przy budowie estakad w Mogielnicy, Lutoryżu i Racławówce. W zakresie inwestycji tunelowej, w zakładzie prefabrykacji kontynuowana jest produkcja segmentów obudowy. Zgodnie z umową, odcinek S19 z tunelem ma być gotowy w 2026 r.

O tym, jakie działania zostaną podjęte już podczas drążenia tunelu i czy budowano już podziemne przeprawy w warunkach zagrożenia metanowego przeczytasz w artykule Droga S19 z tunelem. Metan na budowie. Wiemy, co dalej

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia