Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S11 – decyzja środowiskowa dla odcinka w Wielkopolsce

Opublikowano: 02-02-2023 Źródło: GDDKiA

Wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla odcinka planowanej drogi ekspresowej S11 Ostrów Wielkopolski–Kępno. Wybrano wariant przebiegu nr 3 o długości około 30 km. Decyzja obejmuje także dobudowę drugiej jezdni obwodnicy Kępna w ciągu S11 liczącej 4,2 km.


Jest decyzja środowiskowa dla odcinka drogi ekspresowej S11 w Wielkopolsce. Fot. Adobe Stock Jest decyzja środowiskowa dla odcinka drogi ekspresowej S11 w Wielkopolsce. Fot. Adobe Stock
  • Wydanie decyzji środowiskowej umożliwia opracowanie koncepcji programowej
  • W II połowie 2023 r. zaplanowane ogłoszenie przetargu na realizację S11 Ostrów Wielkopolski–Kępno
  • Na odcinku drogi ekspresowej S11 będzie sześć węzłów drogowych (w tym jeden rozbudowany)

Droga do ogłoszenie przetargu na realizację odcinka drogi ekspresowej

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej zostanie opracowana koncepcja programowa, a następnie, po zapewnieniu finansowania, będzie ogłoszony przetarg na realizację odcinka drogi ekspresowej S11 w formule „projektuj i buduj”. Według planu postępowanie rozpocznie się w II połowie 2023 r., a w latach 2025–2027 wybrany wykonawca zrealizuje roboty budowlane.

Droga ekspresowa S11 między Ostrowem Wielkopolskim a Kępnem przebiegnie w obszarach powiatu ostrowskiego przez gminę Przygodzice, powiatu ostrzeszowskiego przez gminy Ostrzeszów i Kobyla Góra oraz powiatu kępińskiego przez gminy Kępno oraz Baranów.


Droga ekspresowa od Ostrowa Wielkopolskiego w kierunku Ostrzeszowa

Początek projektowanego w Wielkopolsce odcinka S11 zaplanowano pomiędzy rondem a przejściem górnym dla zwierząt na końcu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. W pierwszym miejscu powstanie węzeł Przygodzice, jeden z sześciu na trasie. Dalej droga ekspresowa zostanie poprowadzona w kierunku południowym i południowo-wschodnim, przez teren leśny, omijając Antonin po stronie wschodniej. Następnie przebiegnie w stronę południowo-zachodnią i przekroczy linię kolejową nr 272.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

W gminie Przygodzice na zachód od szlaku kolejowego, za Antoninem zaplanowano drugi węzeł (Antonin). Przed granicą powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego trasa skręci na południe po zachodniej stronie mijając Niedźwiedź, Kozły oraz Bledzianów. Będzie prowadzona przede wszystkim przez tereny leśne i pola uprawne. W okolicach Bledzianowa pojawią się miejsca obsługi podróżnych po obu stronach drogi ekspresowej. Za nimi szosa podaży na południowy wschód, a około 13+400 km na południe.

Droga ekspresowa do Kępna

Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 444 (DW444) znajdzie się węzeł Ostrzeszów Północ. 2 km dalej w kierunku południowo-wschodnim, na skrzyżowaniu z DW449 zaplanowano czwarty węzeł Ostrzeszów Południe. Potem na wysokości Rogaszyc trasa zostanie poprowadzona na południe równolegle do DK11. Ominie od wschodu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii w Parzynowie, przetnie drogę powiatową nr 5580P, włączy się w obwodnicę Kępna. Na skrzyżowaniu z DK11 zostanie wybudowany węzeł Kępno Północ. Ostatnie etap to dobudowa drugiej jezdni drogi obwodowej Kępna i przebudowa węzła Baranów, który stanie się częścią drogi ekspresowej.

Odcinek S11 Ostrów Wielkopolski–Kępno będzie elementem trasy łączącej Katowice z Poznaniem oraz połączenia stolicy Wielkopolski ze środkowym wybrzeżem Morza Bałtyckiego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi prace przygotowawcze dla siedmiu fragmentów drogi ekspresowej S11 w woj. wielkopolskim.

Przeczytaj także: 60 km drogi ekspresowej S12. Kluczowa decyzja

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!