Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S11. Kontrakt na budowę trasy do Poznania

Opublikowano: 03-07-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA) podpisała na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki–Poznań o długości 22 km.


Droga ekspresowa S11. Umowa na odcinek Oborniki–Poznań. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S11. Umowa na odcinek Oborniki–Poznań. Fot. GDDKiA

Wykonawca ma przygotować projekt i złożyć wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w ciągu 10 miesięcy. GDDKiA zakłada, że ZRID zostanie wydany do siedmiu miesięcy. Na roboty budowlane przeznaczono 22 miesiące (bez trzymiesięcznych okresów zimowych). Powinny się rozpocząć pod koniec 2025 r. i zakończyć w II kwartale 2028 r.

Odcinek drogi ekspresowej S11 przebiegnie po wschodniej stronie miejscowości Rożnowo, Kowanowo, Oborniki, Ocieszyn i Świerkówki oraz po stronie zachodniej miejscowości Łukowo, Gołaszyn i Chludowo. Ominie obszary Natura 2000 w pobliżu Warty. Nad tą rzeką powstanie most na wysokości Obornik. Trasa włączy się do węzła Poznań Północ i zachodniej obwodnicy Poznania.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Zakres robót obejmuje budowę:

  • odcinka drogi ekspresowej (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu),
  • węzłów drogowych Oborniki i Chludowo,
  • 38 obiektów inżynieryjnych,
  • dróg/dodatkowych jezdni do obsługi ruchu z terenów przyległych do pasa drogowego,
  • miejsc obsługi podróżnych Oborniki Wschód oraz Oborniki Zachód,
  • obwodu utrzymania drogowego.

Dojdzie też do przebudowy istniejących dróg kolidującychi z drogą ekspresową.

Wykonawcą zadania o wartości przekraczającej 853 mln zł jest konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud.

Odcinek Oborniki–Poznań wraz z obwodnicą Obornik jest częścią drogi ekspresowej S11 Kołobrzeg–Poznań. Cała trasa będzie odgrywać ważną rolę w kraju i posiadać znaczenie obronne. Zapewni przejazdy między Poznaniem a środkowym wybrzeżem Bałtyku. Ułatwi też podróże do Szczecina.

Droga ekspresowa S11 w woj. wielkopolskim będzie liczyć 260 km od granicy z woj. zachodniopomorskim do granicy z woj. opolskim.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19. Umowa podpisana, 24 km w realizacji

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia