Partnerzy portalu

W Krakowie kończy się modernizacja torów kolejowych

Opublikowano: 23-11-2022 Źródło: PKP PLK

W Krakowie dobiega końca modernizacja stacji kolejowych Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów, a na odcinku między nimi torów. Prace realizowane są w ramach projektu modernizacji linii średnicowej w mieście, inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) o wartości przekraczającej 1,2 mld zł.


Prace przy torach w sąsiedztwie stacji Kraków Płaszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Prace przy torach w sąsiedztwie stacji Kraków Płaszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Między stacjami Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów kończy się modernizacja torów kolejowych. Trzeci tor zwiększy zdolności przewozowe między nimi i w krakowskim węźle kolejowym.

Zmodernizowane perony zostaną na obu stacjach udostępnione podróżnym od grudnia.

Stacja Kraków Płaszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Stacja Kraków Płaszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Końcowy etap inwestycji polega na przygotowaniu torów i montażu sieci trakcyjnej. Większość prac wykonano bez zmian w ruchu pociągów, natomiast wywieszanie przewodów trakcyjnych wymaga odpowiednich zabezpieczeń i w tym przypadku dojdzie do czasowych zmian organizacji połączeń. Od 5 grudnia pociągi aglomeracyjne na odcinku Kraków Główny–Wieliczka zostaną zastąpione przez komunikację autobusową.

Stacja Kraków Bieżanów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Stacja Kraków Bieżanów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

„Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to projekt o wartości przekraczającej 1,2 mld zł, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Efektem robót będą dodatkowe tory – dwa na szlaku Kraków Główny–Kraków Płaszów i jeden na odcinku Kraków Płaszów–Kraków Bieżanów. Przejazd przez stolicę Małopolski będzie szybszy.

Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny. Jak połączyć lotnisko z siecią dróg?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia