• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa. Pięć ofert na projekt linii tramwajowej do Zielonej Białołęki

Opublikowano: 23-05-2024 Źródło: Tramwaje Warszawskie

W przetargu spółki Tramwaje Warszawskie na zaprojektowanie trasy tramwajowej do Zielonej Białołęki złożono pięć ofert. Trwa ich analiza. Roboty budowlane powinny rozpocząć się w 2028 r.


Wizualizacja trasy tramwajowej do Zielonej Białołęki. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja trasy tramwajowej do Zielonej Białołęki. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Powstanie kompletna dokumentacja projektowa umożliwiająca przeprowadzenie robót budowlanych. Prace mają się zakończyć uzyskaniem pozwolenia na budowę w trybie specustawy.

Planowana trasa tramwajowa osiągnie długość 6,5 km. Zacznie się na Targówku przy skrzyżowaniu ulic Matki Teresy z Kalkuty i Rembielińskiej. Dalej pobiegnie w ciągu ulic św. Wincentego oraz Głębockiej i kilometrową estakadą nad drogą ekspresową S8, a także rondem Małej Brzozy. Ostatni odcinek zaplanowano w rezerwie terenowej do ul. Zaułek, gdzie powstanie pętla autobusowo-tramwajowa. Takie rozwiązanie pozwoli na połączenie Zielonej Białołęki ze stacją metra Kondratowicza. Dojazd do niej z pętli zajmie około 15 min, a do Dworca Wileńskiego około 30 min. Kursy tramwajów będą mogły odbywać się co 2–3 min.

Źródło: Tramwaje Warszawskie Źródło: Tramwaje Warszawskie

Przygotowania inwestycji zaczęły się w latach 2017–2018, kiedy przeprowadzono badania geotechniczne, wstępne pomiary ruchu i opracowano koncepcję układu geometrycznego torów. W 2018 r. ogłoszono przetarg na koncepcję estakady o długości ponad 1 km nad trasą S8. Dokumentacja środowiskowa powstała do 2020 r., zakończono ją wnioskiem o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. W lipcu 2023 r. została ona wydana, potem przygotowywano przetarg na projektowanie, który ogłoszono w marcu 2024 r. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, roboty rozpoczną się w 2028 r., a zakończą w 2030 r.

Wizualizacja trasy tramwajowej do Zielonej Białołęki. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja trasy tramwajowej do Zielonej Białołęki. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Gdyby nie trzyletnie oczekiwanie na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, postępowanie na zaprojektowanie trasy byłoby ogłoszone wcześniej.

Przeczytaj także: Tunel tramwaju do Mistrzejowic. Budowa trwa dzień i noc

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia