ZAREJESTRUJ SIĘ, jeśli nie masz jeszcze konta
...a zyskasz dostęp do:
- wszystkich funkcjonalności serwisu
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele"
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa"
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Hyperloop: widok z okna kapsuły
Dobra nowina dla tych, którzy chcieliby skorzystać z ultraszybkiego środka transportu, jakim ma być hyperloop, ale boją się podróżować kapsułą zamkniętą w ciasnym tunelu. Spółka Virgin Hyperloop One oraz studio architektoniczne BIG przygotowały wizualizację prezentującą proste rozwiązanie tego problemu: okna zoetropowe, które zamontowane w ścianach tunelu sprawią, że ten będzie wydawał się przezroczysty.
Zoetrop to opatentowane w I poł. XIX w. urządzenie wykorzystujące efekt stroboskopowy. Wewnątrz cylindra z naciętymi szczelinami znajdowały się obrazki przedstawiające kolejne etapy ruchu namalowanych postaci. Kiedy cylinder wprawiany był w obrót, w szczelinach widać było poszczególne obrazki w określonej kolejności. Dzięki odpowiedniej prędkości obrotu sprawiały one wrażenie ruchomej scenki.
Ten sam efekt zadziałać ma w tunelach hyperloop. Małe, okrągłe okienka rozmieszczone co 10 m mają, przy odpowiedniej prędkości kapsuły, pozwolić na podziwianie panoramy na zewnątrz. Będzie to możliwe po osiągnięciu przez kapsułę około 1100 km/godz., jednak nawet przy mniejszych prędkościach pasażerowie będą mogli pozbyć się uczucia zamknięcia.
Projekt transportu typu hyperloop zaproponował Elon Musk w 2013 r., to jego firmy (Tesla oraz SpaceX) jako pierwsze rozwijały tę ideę. Pomysł został jednak przez niego udostępniony w formule open source, dlatego teraz nie brakuje jego naśladowców.
Przeczytaj także: Hyperloop dla cargo
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.
