• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pomorze – przebudowa stacji w Słupsku, drugi tor na linii kolejowej

Opublikowano: 30.04.2024
polska , 30.04.2024

Przebudowa trzech peronów i przejścia podziemnego na stacji w Słupsku, trzech wiaduktów w mieście i budowa drugiego toru na odcinku linii kolejowej nr 202 Lębork–Słupsk to inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych za 1,8 mld zł netto.

Na stacji Słupsk rozpoczęła się budowa nastawni dla lokalnego centrum sterowania. Przebudowywane jest przejście podziemne, będzie wyposażone w windy. Powstaje konstrukcja peronu nr 3, pierwszego z trzech modernizowanych.

Przewidziano także przebudowę mostu przez Słupię i trzech wiaduktów w Słupsku. Wkrótce rozpoczną się prace przy obiekcie nad ul. Szczecińską.

Trwają roboty ziemne pod zabudowę drugiego toru na liczącym 47 km odcinku linii kolejowej nr 202 Słupsk–Lębork. Rozpoczęły się pierwsze prace związane z przebudową wiaduktów i przepustów, infrastruktury podziemnej i odwodnienia. Przewidziano przebudowę ośmiu stacji i przystanków (powstaną też trzy nowe).

Po modernizacji szlaków Lębork–Słupsk i Gdynia Chylonia–Lębork pociągi pasażerskie zwiększą prędkość maksymalną ze 120 km/godz. do 160 km/godz., a towarowe z 70 km/godz. do 120 km/godz. Czas podróży między Gdynią Chylonią a Słupskiem będzie krótszy o 15 min.

Oba zadania pochłoną ponad 1,8 mld zł netto, roboty zakończą się w 2026 r.

Zobacz także: Stacja Olsztyn Główny: co widać na placu budowy?