Partnerzy portalu

Północna część Mazur zyska szybszą kolej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 11.04.2024
polska , 11.04.2024

Linia kolejowa zostanie przystosowana do szybszych podróży pociągami przez północną część Mazur. Podstacje trakcyjne zasilą sieć szlak Ełk–Giżycko–Korsze. W efekcie maksymalna prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie do 160 km/godz. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w tej sprawie umowę o wartości 233 mln zł.

Inwestycja na linii kolejowej nr 38 Ełk–Giżycko–Korsze polega na elektryfikacji tego szlaku. Dzięki niej nie trzeba będzie zmieniać lokomotywy z elektrycznej na spalinową, a tym samym skrócą się czasy przejazdów. Podróż z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko potrwa poniżej dwóch godzin, o 50 min mniej. Pociągi pasażerskie zwiększą prędkość maksymalną dwukrotnie, z 80 km/godz. do 160 km/godz. Składy towarowe pojadą do 120 km/godz.

Wybudowanych będzie pięć dodatkowych podstacji. Zasilą budowaną sieć trakcyjną na przebudowywanej linii kolejowej nr 38. Budowle powstaną w Woszczelach, Wydminach, Giżycku, Martianach i Linkowie. Efektem robót będzie zwiększenie liczby pociągów na trasie.

Zamówienie w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Giżycko–Korsze wraz z elektryfikacją” zrealizuje konsorcjum firm Budimex i Victor Energy. Zadanie o wartości 233 mln zł netto będzie finansowane z Krajowego Programu Odbudowy.

Na odcinku linii kolejowej Ełk–Giżycko ułożono 30 z 50 km torów. Zamontowano też słupy pod sieć trakcyjną. Między Giżyckiem a Korszami trwają prace przygotowawcze. Całe przedsięwzięcie obejmie modernizację 100 km szlaku Ełk–Korsze. Będzie dostępniejszych 14 stacji i przystanków. Wszystko ma być gotowe w I kw. 2026 r.

Zobacz także: Rail Baltica – postęp robót na stacjach kolejowych