• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przebudowa stacji Bytom. Hala peronowa gotowa [zdjęcia]

Opublikowano: 04.06.2024
polska , 04.06.2024

Halę peronową stacji Bytom (woj. śląskie) uzupełniono o przeszklenia. Zamontowano świetlny napis LED z nazwą obiektu. Powstają perony, windy i przejście podziemne. Przebudowa to część modernizacji linii kolejowej na odcinku Chorzów Batory–Nakło Śląskie o wartości 1,3 mld zł. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Hala peronowa zyskała dach z blachy cynkowo-tytanowej, uzupełniono ją o historyczne przeszklenia. Jej konstrukcję wzmocniono. Prace są prowadzone zgodnie z ustaleniami z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, obiekt ma odzyskać zabytkowy charakter.

Dwa gotowe perony mają układ płytek w karo, a także ławki i tablice informacyjne. Trwa budowa trzeciej platformy, montowane są windy. Powstaje przejście podziemne z dojściem na perony.

Przebudowa obejmuje 28 km torów, montaż sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Gotowe jest lokalne centrum sterowania Bytom.

Prowadzona jest renowacja elewacji zabytkowej nastawni. Konstrukcja ma odzyskać dawny blask i stać się wizytówką stacji. Przebudowano wiadukt kolejowy nad ulicami Zabrzańską, Łagiewnicką i Miarki. Zachowano fronty konstrukcji stalowych, odtworzono powierzchnie ścian i gzymsów z cegły.

Przebudowa linii kolejowej Chorzów Batory–Nakło Śląskie zakończy się w 2025 r.

Zobacz także: Kraków: szybki tramwaj na Mistrzejowice z tunelem. Tak będą wyglądać przystanki