Partnerzy portalu

Tunel w Trzcińsku na linii Wrocław–Jelenia Góra gotowy

Opublikowano: 03-06-2024 Źródło: PKP PLK

Oddano do użytku poszerzony tunel linii kolejowej Wrocław–Jelenia Góra w pobliżu Trzcińska w masywie Góry Tunelowej. Pociągi mogą przejeżdżać równocześnie po obu torach. Wcześniej nie było to możliwe. Ich prędkość zwiększyła się z 20 do 120 km/godz. Prace pochłonęły 130 mln zł.


Tunel linii Wrocław–Jelenia Góra koło Trzcińska. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK Tunel linii Wrocław–Jelenia Góra koło Trzcińska. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK

Liczący 300 m tunel kolejowy z połowy XIX w. poszerzono z 8,3 do 11 m. Wykorzystano rozwiązanie „tunel w tunelu” z obudową umożliwiającą przejazdy pociągów podczas robót budowlanych. Nie było potrzeby zabudowy dodatkowych osłon toru. Prace trwały 15 miesięcy, a obiekt był zamknięty dla ruchu przez łączne 12 tygodni.

Szlak między Wrocławiem a Jelenią Górą dziennie pokonuje ponad 30 pociągów. Podniesiona przepustowość tunelu pozwoli na uruchomienie większej liczby składów pasażerskich i towarowych. Z trasy korzystają mieszkańcy miejscowości wzdłuż linii kolejowej prowadzącej z Wrocławia przez Wałbrzych do Jeleniej Góry oraz turyści udający się w Karkonosze.

Wnętrze tunelu. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK Wnętrze tunelu. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK

Tunel między Janowicami Wielkimi i Wojanowem poszerzono i odnowiono jego wnętrze. Prowadzono odcinkową rozbiórkę kamiennej obudowy za pomocą maszyny TEM (ang. Tunnel Enlargement Machine) nazwanej "Katarzyna". Powstała nowa żelbetowa konstrukcja, a front od strony Wojanowa zyskał dodatkowe zabezpieczenia. Wykonano system odwodnienia, ułożono nowe tory i zamontowano sieć trakcyjną. Wykonawcą robót była firma Porr.

Na kolejne zadanie na linii kolejowej Wrocław–Jelenia Góra umowę podpisano 27 maja. Prace obejmują modernizację dwóch mostów i czterech wiaduktów oraz ośmiu przejazdów kolejowo-drogowych. Roboty za 125 mln zł, będą finansowane ze środków KPO.

Przeczytaj także: Warszawa. Tak powstaje obudowa tuneli. Drążenie tuż-tuż

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!