• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków – kończy się budowa drugiego toru linii średnicowej. Zdjęcia!

Opublikowano: 20.05.2022
polska , 20.05.2022

Zbliża się koniec budowy drugiego toru linii średnicowej w Krakowie. Od 12 czerwca 2022 r. pociągi na odcinku Kraków Główny–Kraków Płaszów pojadą już dwutorową trasą. Poprawią się warunki prowadzenia ruchu.

Cztery wiadukty kolejowe (nad ulicami Powstańców Wielkopolskich, Dekerta, Kopernika i Grzegórzecką) przeszły testy obciążeniowe. Wkrótce taki sprawdzian czeka drugi z trzech mostów nad Wisłą. Są już ułożone tory drugiego torowiska, trwa wywieszanie sieci trakcyjnej.

Modernizowana linia została poprowadzona estakadami i wiaduktami nad ulicami Lubicz, Kopernika, Grzegórzecką, Miodową, Dekerta, Powstańców Wielkopolskich. Przez Wisłę przejadą nową przeprawą, która zastąpiła stary obiekt.

Dwutorowa linia obsłuży ruch pociągów dalekobieżnych, które w mieście pojadą z prędkością do 100 km/godz. Dwa dodatkowe tory boczne będą przeznaczone dla połączeń aglomeracyjnych i regionalnych.

Wart przeszło 1,2 mld zł projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to największa unijna inwestycja transportowa w Krakowie. Zadanie współfinansowane jest w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę.”

Zobacz także: Rail Baltica – zdjęcia z przebudowy stacji Ełk