Partnerzy portalu

Autostrada A6. Wiadukt tuż przed granicą. Jest kluczowa decyzja [MAPY]

Opublikowano: 27-02-2023 Źródło: GDDKiA

Będzie nowa infrastruktura na granicznym odcinku autostrady A6. Wojewoda zachodniopomorski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy m.in. wiaduktu.


Autostrada A6. Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk Autostrada A6. Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk

Umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej podpisano w lutym 2021 r. Planowana inwestycja jest konieczna, ponieważ węzeł Kołbaskowo na autostradzie A6 znajduje się 2,5 km przed granicą, a pierwszy węzeł w Niemczech aż 9,5 km od niej. Taka sytuacja sprawia, że kierowcy nie posiadają żadnej możliwości zawracania przed granicą.

Autostrada A6 z wiaduktem. Źródło: GDDKiA
Autostrada A6 z wiaduktem. Źródło: GDDKiA

Inny kłopot mają służy państwowe, które do kontroli pojazdów wykorzystują nieprzystosowane do tego miejsce obsługi podróżnych Kołbaskowo (1 km przed granicą). Kolejne utrudnienie związane jest z faktem, że docelowo węzeł Kołbaskowo będzie zastąpiony węzłem Szczecin Zachód, który powstanie jeszcze o kolejny 1 km dalej od granicy.

Wszystkie te kłopoty rozwiązać ma budowa wiaduktu nad autostradą A6 w rejonie Kołbaskowa, który umożliwi zawracanie przed granicą. W planie są także drogi dojazdowe i place do kontroli. Wydana przez wojewodę decyzja dotyczy właśnie tych działań.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Autostrada A6

Autostrada A6 ma 28,2 km długości, przebiega od granicy z Niemcami w Kołbaskowie w stronę Świnoujścia. A6 jest przedłużeniem niemieckiej Autobahn 11 i częścią E28 – europejskiego połączenia drogowego Niemiec, Polski, Rosji, Litwy oraz Białorusi. Poprzez węzły łączy się z S3, S6, S10, DK10, DK13 oraz DW142.

Przeczytaj takze: Autostrada A6 – węzeł Szczecin Kijewo otwarty w całości

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.