Partnerzy portalu

Opolskie – na drodze DK40 w Głuchołazach powstanie most

Opublikowano: 08-08-2023 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na rozbudowę prawie kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 40 w Głuchołazach (woj. opolskie). Ważnym elementem prac będzie budowa mostu drogowego.


W Głuchołazach zostanie wybudowany nowy most. Fot. GDDKiA W Głuchołazach zostanie wybudowany nowy most. Fot. GDDKiA

Istniejący most drogowy nad Białą Głuchołaską będzie zastąpiony nowym, o wyższych parametrach w zakresie przepływu wód. Jest to konieczne ze względu na wezbrania powodziowe podgórskiej rzeki. Dotychczasowa konstrukcja zostanie rozebrana, dla kierowców zostanie wybudowany most tymczasowy w bezpośrednim sąsiedztwie docelowego.

DK40 w Głuchołazach. Fot. GDDKiA DK40 w Głuchołazach. Fot. GDDKiA

Prace doprowadzą do podniesienia parametrów technicznych i użytkowych drogi krajowej w Głuchołazach. Konstrukcja zostanie wzmocniona i osiągnie parametry nośności do 11,5 t/oś. Płynność ruchu ma się poprawić dzięki dobudowaniu pasów do skrętu w lewo na skrzyżowaniach, także tych z sygnalizacją świetlną. Przewidziano rozbudowę skrzyżowań – jedno stanie się rondem, a dwa uzyskają sygnalizację świetlną.

DK40 w Głuchołazach. Fot. GDDKiA DK40 w Głuchołazach. Fot. GDDKiA

Na liczącym niemal 1 km odcinku drogi krajowej zaplanowano też modernizację chodników i budowę drogi dla pieszych i rowerów od skrzyżowania z ul. K. Miarki do skrzyżowania z ul. Bohaterów Warszawy. Dojdzie do przebudowy i wykonania oświetlenia, odwodnienia, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz infrastruktury technicznej (kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa, teletechniczna, elektroenergetyczna itp.). Powstanie kanał technologiczny.

DK40 w Głuchołazach. Fot. GDDKiA DK40 w Głuchołazach. Fot. GDDKiA

Wykonawcą rozbudowy DK40 zostało konsorcjum firm Himmel i Papesch Opole (lider) oraz Adac Lewar. W sierpniu wejdzie na plac budowy. Zadanie jest finansowane z budżetu państwa. Wartość przedsięwzięcia przekracza 38,28 mln zł. Roboty mają się rozpocząć w III kwartale 2023 r., a zakończyć w 2025 r.

Przeczytaj także: Dolny Śląsk. Rozpoczęto stabilizowanie osuwiska

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia