Partnerzy portalu

Zakopianka. Otwarto ważny węzeł między Krakowem a Myślenicami

Opublikowano: 01-07-2024 Źródło: GDDKiA

Otwarto węzeł drogowy na zakopiance w Gaju. Jego najważniejszym elementem jest wiadukt pozwalający na łatwy i szybki przejazd między oboma częściami podkrakowskiej miejscowości. Na DK7 powstają też bezkolizyjne skrzyżowania w Krzyszkowicach i Myślenicach.


Zakopianka. Węzeł Gaj otwarty. Fot. GDDKiA
Zakopianka. Węzeł Gaj otwarty. Fot. GDDKiA

Wiadukt nad zakopianką liczy ponad 120 m. W ramach zadania wybudowano też dodatkowe pasy na DK7 umożliwiające płynne włączanie się do ruchu i na bezpieczny zjazd w ulice Widokową i Zadziele. Tę część trasy każdej doby pokonuje średnio około 60 tys. pojazdów. W latach 2015-2022 doszło na niej do 15 wypadków, w ośmiu brali udział piesi. Zginęły cztery osoby.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Dzięki budowie wiaduktu poprawiło się bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych między wschodnią i zachodnią częścią Gaja, a także pojazdów jadących zakopianką. Zlikwidowano niebezpieczne skrzyżowanie.

Poza węzłem powstało 750 m chodnika, wykonano kanalizację deszczową, przebudowano sieci techniczne, w tym gazową wysokiego ciśnienia. Wartość zadania wyniosła 32 mln zł.

Modernizacja DK7 między Krakowem a Myślenicami to jeszcze pięć inwestycji. W Krzyszkowicach powstaje węzeł z tunelem pod zakopianką, w Myślenicach wiadukt i kładka dla pieszych. Kolejne kładki będą oddane do użytku w Mogilanach i Głogoczowie. Do 2027 r. trzy takie przeprawy zostaną wybudowane w Libertowie w ramach przebudowy drogi krajowej z tunelem pod Górą Libertowską.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Kontrakt na realizację węzła Gaj w formule projektuj i buduj, podpisano w październiku 2019 r. W lipcu 2021 r. złożono wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), w październiku 2022 r. wykonawca rozpoczął roboty budowlane, a w pod koniec czerwca 2024 r. węzeł oddano do użytku.

Przeczytaj także: Zakopianka staje się prawdziwą górską drogą

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.