Serdecznie zapraszamy na XIV Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną Infrastruktura Podziemna Miast, która odbywać się będzie w dniach od 19 do 21 października 2021 r. w murach Politechniki Wrocławskiej.
Wśród prelekcji znajdą się wystąpienia dotyczące aplikacji dobrze znanych oraz nowoczesnych technologii, ale też omawiające realizację ważnych projektów – takich jak tunel pod cieśniną Świną czy też Trasa Łagiewnicka w Krakowie. Nie zabraknie również możliwości uzyskania praktycznej wiedzy dotyczącej stosowania wybranych rozwiązań.
Pierwsze dwa dni poświęcone zostaną na obrady i istotne branżowe rozmowy – natomiast trzeciego dnia uczestnicy wybiorą się do Hydropolis: unikatowego centrum wiedzy o wodzie, znajdującego się w wyjątkowym obiekcie zlokalizowanym pod ziemią. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się bowiem w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej.
Zapraszamy na relację LIVE z wydarzenia.
Infrastruktura Podziemna MiastWydawnictwo INŻYNIERIA serdecznie zaprasza na VI Konferencję Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi (3–5 listopada br.), II Konferencję Wpływ Budowy Na Obiekty Sąsiadujące, która odbędzie się na początku grudnia br. oraz na pozostałe nasze Konferencje: ZAJRZYJ TUTAJ!
Obrady XIV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Infrastruktura Podziemna Miast zostały zakończone.
Serdecznie dziękuję za wsparcie naszym Patronom.
Dziękuję gorąco Sponsorom wydarzenia, tj. firmom: Herrenknecht AG, Blejkan S.A., Keller Polska, Arcelor Mittal, fischer Polska, Promat d.o.o., Uponor Infra sp. z o.o., Betonstal sp. z o.o., COVER, Foamax. Fabryka Armatury Hawle sp. z o.o.
Dziękuję serdecznie Współorganizatorom – zwłaszcza Monice Socha-Kośmider oraz prof. Annie Siemińskiej-Lewandowskiej – zaznaczył prof. Madryas.
Tunele do niedawna budziły wątpliwości i zdumienie – obecnie to się zmienia i oby to się dalej zmieniało!
Podobnie rzecz ma się w przypadku technologii bezwykopowej budowy, np. mikrotunelowania, które są już standardem.
Cezary Madryas: kiedyś w Polsce nie budowało się tuneli – w tym roku obrady zdominowały inwestycje polskie, i zapowiedzi realizacji kolejnych tego typu projektów.
Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, podsumowując konferencję, przypomniał, że Konferencja odbyła się w warunkach pandemicznych, jednak podkreślił, iż cieszy go fakt, że dzięki współpracy z Grupą Wydawnictwo INŻYNIERIA wydarzenie mogło odbyć się w formule hybrydowej: zarówno stacjonarnie, jak i online.
Kompleksową obsługę IT zapewniła agencja marketingowa New Idea House, a za realizację streamingu odpowiadało Quality Studio, specjalizujące się w obsłudze multimedialnej firm – ZOBACZ PORTFOLIO.
Ciekawe badania przeprowadzono w tym zakresie w Wielkiej Brytanii w 2020 r.
Wśród licznych elementów wpływających na powstawanie zarysowań prelegent wymienił jakże istotny wpływ interakcji obiektu z gruntem i elementami sąsiednimi:
Czy zjawisko tego typu zarysowań dotyczy tylko szybów kołowych? Niestety – nie, obejmują wszystkie elementy betonowe.
Doświadczenia globalne mówią, iż zarysowania termiczno-skurczowe zdarzają się rzadko, ale za to są niezwykle trudne do przewidzenia.
Ostatnim prelegentem w tej, również ostatniej, sesji, jest Łukasz Grabowski, doktorant na Politechnice Warszawskiej. Zaprezentuje temat: zarysowanie termiczno-skurczowe w głębokich fundamentach.
Nawet niewielki wypadek (na zdjęciu poniżej pożar ciężarówki przewożącej sól) może spowodować wielokilometrowe korki, a w obrębie tunelu wykruszenie betonu.
Statystycznie, na jednym kilometrze tunelu co 30 lat w ogniu stanąć może co najmniej jedna ciężarówka. Brak ochrony ppoż to w perspektywie ogromne koszty.
Przypadki katastrof w ruchu lądowym są sytuacjami trudnymi, ale takie wypadki w tunelach sięgają rozmiarów klęski.
Dlaczego ważna jest ochrona przeciwpożarowa w tunelach?
Ze względów bezpieczeństwa (ochrony ludzkiego życia i zdrowia, ochrony mienia, a także ochrony środowiska), z uwagi na prawodawstwo, a także... kwestie ekonomiczne. Tunel, który jest zamknięty, nie "zarabia".
Kwestię ochrony przeciwpożarowej podejmie także kolejny ekspert, Leon Pajek z firmy Promat d.o.o. (Złotego Sponsora wydarzenia), w wystąpieniu pt. Dlaczego potrzebna jest pasywna ochrona przeciwpożarowa w tunelach?
Niewątpliwie jednymi z istotniejszych zabezpieczeń w tunelu są te przeciwogniowe.
Jakie systemy zamocowań można instalować w tunelach?
Grupa fischer skupia się na produkcji odpowiedniej infrastruktury tuneli:
Czas na kolejną prelekcję: Kamil Burkacki, reprezentant Złotego Sponsora wydarzenia, firmy fischer group, przedstawi, jakie wymagania stawiane są systemom zamocowań w budownictwie podziemnym z zakresu odporności ogniowej, wodoszczelności oraz działania obciążeń dynamicznych.
Realizując projekty z zakresu budownictwa podziemnego zawsze trzeba spodziewać się niespodziewanego i umieć na to reagować, zaznaczył na koniec prof. dr hab. inż. Marek Cała.
Najprostszym testem rozpoznania gruntu jest próba przełamania gruntu/skały. Oczywiście, wymaga to posiadania odpowiedniej próbki, a nie zawsze jest to możliwe.
Badacze na całym świecie mają problem z rozpoznaniem gruntów:
Co może "dziać się" w strefie aktywnego osuwiska? Naukowcy proponują dołożenie kolejnego elementu do klasyfikacji GSI, aby budowa portali tunelu nie kończyła się problemami w realizacji inwestycji.
W jakich warunkach geologicznych budowane są tunele w Polsce?
Jak podkreśla Marek Cała, tunele w Polsce często realizowane są w bardzo trudnych warunkach geologicznych, w terenach zagrożonych osuwiskami:
Pozostajemy w temacie budowy tuneli: następny prelegent, prof. dr hab. inż. Marek Cała (AGH) omówi aktualne problemy projektowania obudowy tuneli w południowej Polsce.
Krzysztof Migdał zaprosił do obejrzenia Trasy Łagiewnickiej z lotu ptaka:
Prelegent zaprezentował film z budowy barier energochłonnych w tunelu:
Kolejny główny ciąg komunikacyjny to szlak kolejowy, linia E94.
Krzysztof Migdał: choć realizacja inwestycji wiąże się z wieloma wyzwaniami, widzimy już światełko w tunelu.
Więcej na temat wód opadowych i rozwiązań z zakresu zarządzania deszczówką już niedługo podczas VI KONFERENCJI Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Sprawdź!
Zabezpieczeniem przed napływem wód gruntowych i opadowych było wykorzystanie technologii trench mixing. Niestety, ogromny napływ wód opadowych, wynikający z serii deszczy nawalnych, znacząco opóźnił tempo prac.
Problemem inżynieryjnym, który pojawił się podczas wykonawstwa prac, to bardzo wysoki poziom wód gruntowych.
Połączenie międzydzielnicowe to nie tylko tunel, ale m.in. wiadukt:
Aktualny schemat realizacji projektu w zakresie budowy tunelu:
Tunel zostanie rozbudowany, jeżeli Miasto zdecyduje się na budowę Trasy Pychowickiej.
Tunel w obrębie Trasy Łagiewnickiej powstaje w technologii ścian szczelinowych:
Trasa Łagiewnicka, czyli międzydzielnicowe połączenie tunelowe, jest tematem wystąpienia Krzysztofa Migdała.
Teraz przed Uczestnikami Konferencji wystąpi Krzysztof Migdał, członek zarządu krakowskiej spółki Trasa Łagiewnicka.
Innowacyjne podejście do badań obiektów daje wymierne efekty w postaci możliwości odpowiedniego zabezpieczenia budowli.
Tomasz Godlewski: przeszłość historyczna budowli ma wpływ na warunki geotechniczne realizacji inwestycji.
Co ciekawego można odkryć podczas inspekcji tuneli?
Wyjątkowo trudne jest wykonanie tego typu profili na skarpach:
Prowadzenie prac w obrębie starych fundamentów nie powinno odbywać się w oparciu o profile geotechniczne, a sejsmiczne:
Profesor Godlewski rozpoczął referat od przedstawienia podziemnego Szczecina:
Pierwszą prelekcję wygłasza dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. ITB, z Instytutu Techniki Budowlanej. Wystąpienie nosi tytuł Od legendy do odkrycia – uwarunkowania historyczno-geotechniczne związane z odkryciem tuneli pod Górą Zamkową w Szczecinie.
Ostatnią konferencyjną sesję poprowadzi dr inż. Tomasz Abel.
Sesja dobiegła końca. Po przerwie zapraszamy na ostatnią część wykładów podczas tegorocznej Konferencji Infrastruktura Podziemna Miast.
Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski: systemy monitoringu wpisują się w aktualny kierunek nowoczesnego podejścia do strategii ograniczania strat wodnych. Pozwalają na osiągnięcie wysokiej automatyzacji procesu, prawie całkowicie eliminując wpływ czynnika ludzkiego na wyniki pomiarów.
Badacz z Politechniki Warszawskiej przedstawia różne dostępne systemy monitoringu wodociągów. Jednym z nich jest AQS-SYS.
Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski: zintegrowany monitoring sieci wodociągowych to obecnie najskuteczniejszy element strategii ograniczania strat wody. Pozwala m.in. na wykrywanie wycieków.
Profesor rozpoczyna swoje wystąpienie od prezentacji problemu kurczących się zasobów wodnych na świecie. Zwraca uwagę na zagadnienie tzw. stresu wodnego.
Ostatni referat dotyczy nowoczesnych metod monitorowania wycieków wody w sieciach wodociągowych. Zagadnienie to porusza prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej, który łączy się z Uczestnikami Konferencji online.
Radosław Szeinig mówi, że łączniki można wykonywać także w przypadku renowacji istniejących rurociągów. Jako przykład podaje realizację na Górnym Śląsku, gdzie rehabilitowana była magistrala wodociągowa.
Przedostatnim prelegentem w tej sesji jest Radosław Szeinig z Fabryki Armatury Hawle sp.z o.o., która jest Sponsorem Srebrnym wydarzenia. Tematem prezentacji są wielkośrednicowe łączniki blokowane jako rozwiązanie dla nietypowych połączeń rurociągów retencjonujących oraz odprowadzających wody deszczowe.
Piotr Tomala: zbiorniki podziemne są doskonałym elementem infrastruktury, który może poradzić sobie z nawalnymi deszczami. Doskonale zagospodarowują przestrzeń i są estetyczne.
Prelegent opowiada o korzyściach budowy podziemnych zbiorników retencyjnych.
Piotr Tomala: z tą wodą jest tak, że ona nie znika, ona obiega nasz system. Opad częściowo odparowuje, cześciowo go przerabiamy, używamy tej wody na nowo i ona krąży. Kiedy tereny zielone są utwardzane, woda musi być zbierana do systemów kanalizacji deszczowych. Ich jednak nie da się przerobić, są za długie, a przebudowa jest kosztowna. System retencji jest więc dziś poważnym problemem w miastach.
Czas na wystąpienie Piotra Tomali z ViaCon Polska sp. z o.o. Prelegent będzie kontynuował tematykę retencji wód opadowych, skupiając się na obszarach zurbanizowanych.
Joanna Szafron: na bazie tych inwestycji mogę powiedzieć, że wśród największych zalet technologii PEHD jest możliwość dopasowania kształtu zbiornika do dostępnego miejsca, ale też stosowania na terenach górniczych. Ważna jest odporność na obciążenia zewnętrzne, w tyn dynamiczne, a także elastyczność, szczelność połączeń, żywotność i brak korozji.
Joanna Szafron: wiele mówi się dziś o zielono-niebieskiej infrastrukturze. Ważne, by każdy układ retencyjny budowany w mieście był wyposażony w zagospodarowanie wód deszczowych. W Mielcu i w Katowicach, gdzie pracowaliśmy z kolei na terenach szkód górniczych, deszczówka użyta zostanie do podlewania terenów zielonych i mycia ulic.
W Mielcu firma Uponor Infra zmierzyła się z odwodnieniem centrum miasta w celu przeciwdziałania podtopieniom. Zdecydowano się na układy nietypowe, szyte na miarę, realizowano dwuetapowo (układy zbiornikowe o łącznej pojemności 2441 m3 i układy retencyjne z pojemnością całkowitą 1578 m3).
Prelegentka prezentuje realizację na terenie zalewowym w Rzeszowie. Chodziło o kompleksowe zagospodarowanie wód opadowo-roztopowych na terene osiedla Budziwój. To 25 km różnych średnic rurociągów i 700 szt. studni.
Joanna Szafron: łatwo jest realizować inwestycje w łatwych warunkach gruntowo-wodnych, wszystko się układa, jesteśmy o czasie i budżecie. W przypadku bardziej skomplikowanych warunków, niestety, napotykamy na różne przeszkody.
Joanna Szafron z firmy Uponor Infra sp. z o.o. (Sponsor Złoty Konferencji) opowie teraz o retencjonowaniu i odprowadzaniu wód opadowych na obszarach zurbanizowanych i innych trudnych terenach.
Patrycja Stanowska: zastosowanie przegród piętrzących w kanalizacji powoduje, że odpływ jest mniejszy niż w tożsamej kanalizacji deszczowej.
Na scenie Patrycja Stanowska z Politechniki Wrocławskiej, która prezentuje zagadnienie innowacyjnej kanalizacji deszczowej jako efektywnej alternatywy kubaturowych obiektów retencyjnych.
Mariusz Iwanejko: wśród zalet modernizacji dużych przekrojów modułami GRP jest poprawa hydrauliki, szczelności i wytrzymałości oraz długi czas eksploatacji. To także jedyna technologia naprawy kolektorów o kształtach nietypowych. Ograniczeniem jest, niestety, zmniejszenie średnicy/wymiaru kanału po renowacji.
Kolejne realizacje miały miejsce w Warszawie, gdzie BLEJKAN S.A. pracował przy modernizacji kolektorów, m.in. Burakowskiego. Prelegent opowiada, w jaki sposób organizowano roboty, by w jak najmniejszym stopniu wpłynąć na komunikację w mieście i zapewnić mieszkańcom maksimum komfortu życia.
Prelegent o zastosowaniu technologii reliningu krótkimi modułami GRP mówi na przykładzie zrealizowanych przez spółkę inwestycji. Jako pierwszą przedstawia krakowski remont kolektora doprowadzającego ścieki do oczyszczalni Kujawy w rejonie ulicy Jeżynowej do ulicy Igołomskiej.
Bezwykopowa renowacja kanalizacji grawitacyjnej o dużych przekrojach niekołowych z zastosowaniem modułów fGRP – to temat kolejnej prezentacji. Na scenie Mariusz Iwanejko z firmy BLEJKAN S.A., Sponsora Platynowego Konferencji.
Krótkie wystąpienie badacza z Politechniki Wrocławskiej wzbudziło żywe zainteresowanie Uczestników. Po komentarzu prof. dr. hab. inż. Cezarego Madryasa , głos zabrał także dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, który powiedział, że dokładnie te same wnioski można zastosować do przepustów.
Dr inż. Leszek Wysocki: naprawiamy tylko to, co trzeba. Nie wdrażamy działań, które nie są konieczne tylko dlatego, że mamy technologie. Możemy tym bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Dr inż. Leszek Wysocki: aby przywrócić żywotność kanału, trzeba określić aktualną nośność przewodu oraz zakres odnowy.
Dr inż. Leszek Wysocki rozpoczyna swoją prelekcję otwartym pytaniem: czy odnowa starych ceglanych przewodów kanalizacyjnych ma w ogóle sens? Po prezentacji kilku przykładów wiekowych elementów insfrastruktury odpowiedź nie powinna budzić wątpliwości: zdecydowanie warto.
Rozpoczynamy drugą sesję. Jako pierwszy wystąpi dr inż. Leszek Wysocki z Politechniki Wrocławskiej, który przybliży Uczestnikom zagadnienie renowacji kolektorów ceglanych. Prezentację badacz przygotował wraz z prof. dr. hab. inż. Cezarym Madryasem.
Trwa przerwa kawowa
Ryszard Trykosko: inwestor pozwolił nam zamówić i sprowadzić od samego początku wszystkie materiały; dziś ta inwestycja nie jest narażona na kryzys cenowy
Ryszard Trykosko: są dwa mosty obrotowe – dlatego dwa, że przez cały okres śluzowania dopuszczony jest ruch; to bardzo ciekawe konstrukcje, pozycjonowanie obiektów trwa 4 min
Ryszard Trykosko: port osłonowy pełni rolę całej infrastruktury koniecznej do wykonania przekopu
Ryszard Trykosko: jak przejmowaliśmy placu budowy, zastaliśmy tam 3 mln m3 piasku
Ryszard Trykosko: codziennie na budowie jest około 150 inżynierów
Ryszard Trykosko: nie powinno być problemów z dotrzymaniem terminów
Referat wygłasza Ryszard Trykosko z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Dotyczy przekopu Mierzei Wiślanej – realizacji i postępu prac
Klaudia Łużyńska-Mazurkiewicz: kluczowa okazała się koordynacja dostaw, ze względu na mały plac budowy ważna była elastyczna postawa dostawców
Klaudia Łużyńska-Mazurkiewicz: była to budowa pod znakiem olbrzymich wyzwań logistycznych, z uwagi na pandemię
Maciej Król: głębokość komór to blisko 20 m, a grubość ściany 80 cm
Klaudia Łużyńska-Mazurkiewicz: wykonywaliśmy komorę startową i odbiorczą dla mikrotunelu na potrzeby przebudoiwy ciepłociągu
Referat dotyczy mikrościan szczelinowych, jakie zastosowano podczas przebudowy Mostów Pomorskich we Wrocławiu
Pora na wystąpienie Klaudii Łużyńskiej-Mazurkiewicz i Macieja Króla, oboje reprezentują firmę Keller sp. z o.o.
Jerzy Lejk: rok 2020 i początek 2021 to znaczny spadek liczby pasażerów; w tej chwili ruch pasażerski wraca do poprzednich wartości
Jerzy Lejk: planuje się, że jednym z głównych celów budowy III linii metra będzie realizacja tezy, która przyświeca studium rozwoju Warszawy, czyli zszywania miasta
Jerzy Lejk: kiedy kończyliśmy I linię metra, uważano za sukces postęp drążenia na poziomie 1 m na dobę; potem na centralnym odcinku II linii metra osiągano postępy nawet 46-45 m
Jerzy Lejk: budownictwo podziemne komunikacyjne to olbrzymie wyzwanie
Zdalnie występuje Jerzy Lejk, prezes spółki Metro Warszawskie
Michał Adamkiewicz wyjaśnia, jakie miasto będzie musiało ponieść nakłady po zakończeniu gwarancji na wyposażenie tunelu
Michał Adamkiewicz: tunel posiada cztery przepompownie, woda pompowana jest do dwóch budynków technicznych po obu stronach tunelu, a stamtąd do miejskiej sieci; podczas powodzi w lipcu 2016 r. tunel był przejezdny
Michał Adamkiewicz: ćwiczenia pożarowe pełne organizujemy co dwa lata; ćwiczenia w ograniczonym zakresie mają za zadanie przypomnienie zasad; z każdych wyciągamy wnioski
Michał Adamkiewicz: tunel pod Martwą Wisłą zamykamy, serwisowo, raz na kwartał
Michał Adamkiewicz: do tej pory przez tunel przejechało około 44 mln pojazdów, to tak jakby przejechał nim każdy Polak
Michał Adamkiewicz: dziennie tym tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów; dzięki temu obiektowi nie jeżdżą przez centrum miasta; ruch zmniejszył się tam o 20%
Na scenie pojawił się już Michał Adamkiewicz z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Mówi o pierwszych pięciu latach eksploatacji tunelu pod Martwą Wisłą
Łukasz Lendner: złożyliśmy wnioski o dalsze procedowanie dla budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina z tunelem pod Odrą; przygotowania zakończyliśmy; współpracujemy już z gestorami sieci; będziemy ogłaszać przetargi na kolejne etapy
Łukasz Lendner: w 2024 r. dojedziemy z Wrocławia do tunelu w Świnoujściu drogą ekspresową
Łukasz Lendner: budowa prowadzona jest w bardzo rygorystycznym porządku; przeprowadziliśmy już ponad 650 badań, przede wszystkim betonu, choć zaczęliśmy także asfaltu
Łukasz Lendner: tunelem w Świnoujściu będzie zarządzać prezydent miasta, choć obiekt znajduje się w ciągu drogi krajowej
Łukasz Lendner tłumaczy, za co odpowiadają inwestorzy w ramach budowy tunelu w Świnoujściu
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Łukasz Lendner: w GDDKiA powstał zespół tunelowy
Mówi o roli inwestora zastępczego i współpracy stron zaangażowanych w budowę tunelu w Świnoujściu
Zdalny referat zaczyna Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Dymitr Petrow-Ganew: przygotowujemy się do przejścia o długości 1300 m
Dymitr Petrow-Ganew: Direct Pipe to technologia jednoetapowa
Dymitr Petrow-Ganew: obecnie oferujemy Direct Pipe z pompą strumieniową – od średnicy 600 mm; zrobiliśmy w Polsce dwa pierwsze przejścia
Dymitr Petrow-Ganew: Direct Pipe znajduje coraz większe uznanie w Polsce
Dymitr Petrow-Ganew: coraz mniej jest miejsca na ziemi; mamy bezpośrednie i pośrednie sposoby bezwykopowego posadowienia rurociągów
Dymitr Petrow-Ganew: niedawno premierę miała technologia Direct Pipe z pompą strumieniową dla małych średnic
Mówi o układaniu rurociągów o mniejszych średnicach
Kolejny prelegent to Dymitr Petrow-Ganew z firmy Herrenknecht AG
Witold Ziomek: mamy około 2 mld zł majątku trwałego, z tego około 50% stanowi infrastruktura podziemna
Witold Ziomek: nasza oczyszczalnia jest w dużej części samowystarczalna energetycznie
Witold Ziomek: za datę ważną przyjmuję 2012 r., kiedy zakończyliśmy ogromny program inwestycyjny, w dużej części finansowany przez środki unijne, od tego roku 100% ścieków oczyszczana jest we Wrocławiu, w nowoczesnej oczyszczalni
Witold Ziomek: w 100% bazujemy na wodzie pobieranej z terenów wodonośnych
Witold Ziomek: 1871 r. – to początek nowoczesnych Wrocławskich Wodociągów
Witold Ziomek: dynamiczny rozwój cywilizacji wokół dużych miast, plus rozwój przemysłu, powodował zapotrzebowanie na duże dostawy wody; woda stawała się zanieczyszczona
Witold Ziomek opowiada o średniowiecznych początkach rozwoju systemu wodociągowego na terenie Wrocławia. Wtedy postęp mierzono setkami lat – mówi.
POLECAMY artykuł Wrocław: ambitny plan MPWiK na najbliższe lata
Wrocławska spółka obchodzi w tym roku jubileusz 150-lecia
Pierwszy dzisiejszy prelegent to Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu
Sesję prowadzi prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, Przewodniczący Konferencji, rektor Politechniki Wrocławskiej
Uczestników wita Monika Socha-Kośmider z Wydawnictwa INŻYNIERIA
Zobacz PROGRAM KONFERENCJI
Dzień dobry w środę, już za chwilę początek drugiego dnia XIV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Infrastruktura Podziemna Miast
Zapraszamy jutro! Początek pierwszej sesji już o godz. 10:00.
To już koniec wystąpień na dziś. Obrady zakończyła prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA, Monika Socha-Kośmider.
Technologię, którą zastosowano w Świnoujściu, wykorzystano też m.in. podczas budowy tunelu Crossrail w Londynie.
Aby dobrze dobrać materiał do budowy tunelu, należy m.in. zbadać wytrzymałość wyselekcjonowanego produktu:
Niezwykle istotne jest przeprowadzanie odpowiednich testów materiału.
Na początku Rossi podjął temat standardów i procedur jakościowych w odniesieniu do zbrojeń włóknem.
Pozostajemy w temacie budowy tunelu w Świnoujściu, tym razem prelgent omawia zbrojenia włóknem stalowym segmentów tego tunelu drogowego.
Czas na ostatnie w tej sesji wystąpienie: na mównicy Bruno Rossi, reprezentant firmy ArcelorMittal, Złotego Sponsora Konferencji.
"Piękna rura", czyli tunel pod Świną, musi zostać przedziurawiona. Wyjścia ewakuacyjne powstaną z wykorzystaniem techniki mrożenia gruntu.
Z uwagi na dużą średnicę tunelu, konieczna była ogromna precyzja w prowadzeniu maszyny. Drążenie wykonane zostało jednak idealnie, maszyna bez problemu trafiła do komory odbiorczej.
Powstały urobek jest w pełni naturalny, łącznie z zastosowanym bentonitem.
Konieczność odzyskiwania bentonitu spowolniła tempo prac nawet do 2 m na dobę.
W gruntach piaszczystych maszyna TBM szła jak burza, 10 m/dobę – dopiero kreda, łącząca się z gliną i bentonitem spowalniała maszynę.
Profil geotechniczny przygotowany dla inwestycji w Świnoujściu:
Maszyny TBM są w stanie wydrążyć tunel w każdych warunkach geologicznych. To już standardowe, choć kosztowne, inwestycje.
Jak zagospodarować urobek z tunelu? W Świnoujściu uda się go zagospodarować. Obecnie złożony został na starym wysypisku.
Co jeszcze w programie? SPRAWDŹ TUTAJ.
Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnych stoisk i zapoznania się z ofertą Firm Sponsorskich |
Zobacz także wywiad z Barbarą Michalską, który dla portalu inzynieria.com przeprowadziła Paulina Wójtowicz:
Choć przed inwestorem i wykonawcą jeszcze długa droga, tunel pod Świną jest jednym z najsprawniej budowanych tego typu obiektów na świecie – chwali inwestor.
To nie jest typowy plac budowy: trzeba zbudować potężne zaplecze – wyjaśnia prelegentka. Wykonawca musi mieć zapewnione odpowiednie warunki.
Dzięki wsparciu politycznemu, unijnemu, a przede wszystkim branżowemu, 5 marca br. rozpoczęło się drążenia tunelu:
Plac budowy tunelu w Świnoujściu:
Choć Barbara Michalska, jak sama podkreśliła, reprezentuje miasto niewielkie – Świnoujście – to właśnie tam realizowana jest wielka inwestycja.
Prelegentka opowie o niej w wystapieniu pt. Tunel drogowy pod cieśniną Świną w Świnoujściu — uwarunkowania i realizacja przewiertu metodą TBM.
Teraz głos zabierze I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście, Barbara Michalska.
Prelegent zaprosił do obejrzenia filmu pt. "Dlaczego miasta powinny znać przestrzeń podziemną?"
Każdy transport, który może odbywać się pod ziemią, powinien odbywać się pod ziemią – stwierdził dyrektor wykonawczy ITA-AITES.
O podziemnych ulicach pisał też m.in. Webster (w 1914 r.).
Jak wskazuje prelegent, tunele jako rozwiązanie przyszłości były wskazywane już na początku XX w.
Korzyści z budowy tuneli, np. tuneli metra, to też profity w postaci mniejszego smogu:
Przeczytaj także: Życie w przestrzeni podziemnej jest częścią naszej przyszłości [wywiad z Olivierem Vionem]
Koszty katastrof są ekstremalnie wysokie – podkreśla Vion. Dzięki budowie tuneli katastrof może być mniej, a to przełoży się realnie na zmniejszenie tych kosztów.
W Singapurze postawiono na głęboko posadowiony system kanalizacyjny.
Oczywiście nie tylko dlatego: przede wszystkim, podziemna infrastruktura zapewnia nam bezpieczeństwo w różnych sektorach funkcjonowania miast – i nie tylko miast.
Poniżej przykład nawadniania terenu poprzez tunele.
Dlaczego budujemy tunele? Bo kochamy tunele - mówi prelegent.
Prelegent poruszy kwestię zrównoważonego rozwoju budownictwa tunelowego.
Teraz na scenie Olivier Vion, dyrektor wykonawczy ITA-AITES.
Również wyłonienie się maszyny TBM z szybku jest ogromnie ekscytujące. Jednym z lepszych rozwiązań w tym zakresie jest zakończenie podróży maszyny w wodzie.
Niezwykle ważne jest to, by nie dopuścić do wycieków wody gruntowej.
Maszyny TBM w pozycjach startowych:
Jak wygląda procedura rozpoczęcia drążenia? Lars Babendererde pokazuje to na przykładzie schematu:
Uruchomienie maszyny TBM to "chwila prawdy" - okazuje się wtedy, czy maszyna została poprawnie złożona i czy jest gotowa do pracy.
Czas na wystapienie I wiceprezydenta ITA-AITES, Larsa Babendererde: Uruchomienie maszyny TBM i zakończenie drążenia – ekscytujące momenty.
Maszyny Herrenknecht AG to też maszyny do wykonywania przewiertów Direct Pipe: rekordem światowym dla średnicy DN1200 było przekroczenie o długości 2 km. Jeśli chodzi o małe średnice, o pionierskim zastosowaniu tej technologii, w dodatku wdrożonym w Polsce, Dymitr Petrow-Ganew opowie podczas jutrzejszej prezentacji.
Prelegent opowiada także o innej ważnej technologicznej ciekawostce: metodzie e-power pipe, tj. bezwykopowej technologii instalacji rurociągów osłonowych HDPE na płytkich głębokościach (do 2 m). W rurociągach montowane są kable wysokiego napięcia, które muszą być instalowane blisko powierzchni ziemi z uwagi na to, iż potrzebują chłodzenia.
Technologia wykorzystywana jest obecnie w ramach realizacji inwestycji na Morzu Północnym.
Jednym z najnowszych osiągnięć technologicznych firmy jest jednak zmechanizowana budowa monopali, które potrzebne są do realizacji projektów offshorowych.
Jak podkreśla prelegent, firma odeszła od budowy przejść ewakuacyjnych metodą górniczą, stawia obecnie na rozwiązania zmechanizowane. Również w Polsce niedługo tak przejścia mogą być budowane.
Do tej pory tunel o największej średnicy w historii firmy wydrążyła maszyna TBM o tarczy 17.63 m. Obiekt tunelowy znajduje się w Hong Kongu.
Firma przygotowuje się do realizacji bardzo trudnego projektu: drążenia tunelu w ciągu drogi ekspresowej S19, o średnicy aż 15,2 m.
Najnowsze osiągnięcia i innowacyjne projekty w zakresie zmechanizowanych technologii budowy tuneli przedstawia Dymitr Petrow-Ganew (Herrenknecht AG). Firma Herrenknecht AG jest Generalnym Sponsorem wydarzenia.
Głos zabrał Martin Herrenknecht (Herrenknecht AG): niestety, nie może być z Uczestnikami na miejscu, ale nagrał specjalne wystąpienie.
Obrady podczas pierwszej, otwierającej sesji, poprowadzi prof. Monika Mitew-Czajewska z Politechniki Wrocławskiej.
Zapraszamy na nasz FANPAGE: Geoinżynieria drogi mosty tunele - GDMT, gdzie będziemy publikować galerie zdjęć z wydarzenia.
Dziękujemy równie gorąco Sponsorom wydarzenia, tj. firmom: Herrenknecht AG, Blejkan S.A., Keller Polska, Arcelor Mittal, fischer Polska, Promat d.o.o., Uponor Infra sp. z o.o., Betonstal sp. z o.o., COVER, Foamax. Fabryka Armatury Hawle sp. z o.o.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszym Patronom.
Obrady otworzyli: prof. dr hab. inż. Cezary Madryas (Politechnika Wrocławska), Monika Socha-Kośmider (Wydawnictwo INŻYNIERIA) oraz, online, prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska (Politechnika Warszawska).
Zaczynamy Konferencję!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.