Inwestycja będzie współfinansowana z funduszy unijnych. W pierwszej połowie tego roku wykonano dokumentację geologiczno – inżynierską, hydrogeologiczną oraz opracowano aktualizację techniczną. W tym roku mają zakończyć się prace nad studium wykonalności o wartości blisko 3 mln zł. Wówczas będzie można ogłosić przetarg na realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i buduj”.

Tunel wydrąży TBM

Wiadomo już, że tunel powstanie poprzez wydrążenie maszyną TBM. Będzie biegł od zachodniej części stacji Łódź Fabryczna, poprzez okolice centrum handlowego Manufaktura; od okolic ul. Ogrodowej do stacji Łódź Kaliska i Żabieniec tunel rozgałęzi się na 4 jednotorowe odrębne tunele. Łączna długość tunelu wyniesie 5 km. W ramach projektu powstaną również dwie podziemne stacje kolejowe. 

"Taka inwestycja powstaje w mieście raz na 100, a nawet 150 lat. Wiemy, że jest to jedyna okazja, by tunel został zbudowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i spełniał również potrzeby pasażerów podróżujących pociągami aglomeracyjnymi po regionie łódzkim. Nasze prace, które prowadzimy od drugiej połowy 2014 r., uwzględniają potrzebę budowy dwóch stacji. Pierwszej - w centrum miasta, w pobliżu ul. Zielonej i Piotrkowskiej oraz drugiej - w pobliżu centrum handlowego Manufaktura – mówi  Marcin Mochocki – członek zarządu – dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Podkreśla, że spółka uwzględnia wszystkie wymagania inżynieryjne, środowiskowe i związane z ochroną konserwatorską. "Chcemy, by był to impuls dla rozwoju kolejowych połączeń aglomeracyjnych w regionie oraz dla rozwoju miasta" - dodaje.