Rozpoczęcie robót i dostaw zaplanowano na połowę sierpnia br., a termin ich zakończenia 15 listopada 2021 r., co oznacza, że kontrakt zawarto na 15 miesięcy. Jak szacował na początku roku rzecznik inwestora, PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK), Mirosław Siemieniec, konieczne będzie dostarczenie około 26 tys. elementów tubingów.

Obecnie na placu budowy tunelu średnicowego, a konkretnie przy ulicach Stolarskiej i Odolanowskiej, w ramach budowy komory startowej dla większej z maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine) rozpoczęła się realizacja ścian szczelinowych. Ich zadaniem będzie zabezpieczenie wykopu. Odbywa się też montaż węzła betoniarskiego, w którym powstawać będzie specjalna mieszanka. Z kolei w rejonie ul. Długosza i al. Włókniarzy trwa przygotowywanie terenu przed rozpoczęciem budowy komory startowej dla mniejszej z maszyn TBM.

Cały tunel średnicowy w Łodzi ma mieć 7,5 km długości, będzie składać się z pięciu mniejszych obiektów: jednego tunelu o średnicy 13,04 m i długości 3 km oraz czterech tuneli o średnicy 8,76 m i łącznej długości 4,5 km. Mniejsza z maszyn TBM ma drążyć 15 m dziennie, a większa – 10 m.  

Przebudowany zostanie też dworzec Łódź Fabryczna, który ze stacji końcowej stanie się stacją przelotową. Inwestycja zapewni szybsze połączenie przez centrum miasta, a także przyczyni się do stworzenia efektywnego systemu krajowych połączeń międzyregionalnych obejmujących region środkowej Polski – informują PKP PLK.

TUNEL W ŁODZI W LICZBACH:

7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego

3 km – długość odcinka dwutorowego

4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych

13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM

2260 ton – waga większej maszyny

650 ton – waga mniejszej maszyny

25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel

Grupa Pekabex jest wytwórcą konstrukcji prefabrykowanych, posiada fabryki w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie oraz Bielsku-Białej. W kraju głównie realizuje kontrakty z zakresu budownictwa wielkokubaturowego i inżynieryjnego (np. mosty, tunele). Prowadzi również eksport, przede wszystkim do krajów skandynawskich. 

Wszystkie aktualności dotyczące inwestycji znajdziesz w naszym temacie specjalnym: Tunel średnicowy w Łodzi