Maszyna TBM rozpoczęła drążenie trzeciego z czterech jednotorowych tuneli pod Łodzią. Będzie liczyć 750 m, a jego średnica wyniesie 8,5 m. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) pochłonie około 1,9 mld zł. 85% tej kwoty pochodzi z dofinansowania unijnego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
TBM Faustyna drąży rozpoczęła drążenie tunelu kolejowego. Fot. Marcin Tomaszewski/PKP PLK
- W Łodzi powstaną cztery tunele jednotorowe i jeden dwutorowy
- Ich łączna długość wyniesie 6 km
- Pociągi pojadą tunelami w 2025 r.
Maszyna TBM rozpoczęła drążenie tunelu
Faustyna, mniejsza maszyna TBM, wyruszyła z komory startowej przy ul. Żniwnej w kierunku przystanku Łódź Koziny. Wydrąży tunel jednotorowy o długości 750 m i o średnicy 8,5 m. Połączy dwutorowy tunel główny w kierunku Łodzi Fabrycznej ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec.
Maszynę TBM po wykonaniu drugiego tunelu rozłożono na części i przeniesiono nad torami z ul. Skarpowej do komory przy ul. Żniwnej. Jej człony (łącznie 110 m) ważące ponad 1,3 tys. ton przeszły konserwację i wymianę zużytych elementów m.in. części skrawających. Później połączono je ponownie i rozpoczęło się drążenie.
Do tej pory powstał dwa tunele jednotorowe: od komory od ul. Długosza pod Al. Włókniarzy do ul. Stolarskiej (o długości 680 m) oraz z komory odgałęźnej przy ul. Stolarskiej przez przystanek Łódź Koziny do ul. Skarpowej (o długości 852 m). Czwarty będzie liczyć 696 m i przebiegnie z przystanku Łódź Koziny do komory przy al. Unii Lubelskiej.
Większa TBM czeka na wzmocnienie gruntu nad trasą
Duża TBM znajduje się w bloku postojowo-technicznym. Po wzmocnieniu gruntu nad trasą tunelu wznowi drążenie. Na razie powstają szachty, które umożliwią wypełnienie pustek, wzmocnienie i ustabilizowanie podłoża. Są już dwa, w budowie jest trzeci. Kolejne zostaną wykonane po uzgodnieniach terminu z miastem i właścicielami nieruchomości. Dalszy ciąg robót tunelowych ma się rozpocząć w II kwartale 2024 r. Obiekt zostanie poprowadzony w kierunku przystanku Śródmieście. Powstają też trzy podziemne przystanki – Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny.
Po zakończeniu budowy infrastruktury podziemnej dworzec Łódź Fabryczna z końcowego stanie się przelotowym. Wszystko ma być gotowe do końca 2024 r., a w 2025 r. zostaną uruchomione kursy pociągów.
Przeczytaj także: Warszawa bliżej budowy III linii metra. Jest projektant odcinka
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.