Po stronie niemieckiej w Puttgarden portal tunelu zatapianego jest budowany na lądzie 12 m poniżej poziomu morza. Podobnie jak w Rødbyhavn w Danii powstaje od dołu. Najpierw wykonuje się dno, później ściany, a następnie część górną – strop. Prace prowadzone są mimo opadów śniegu i śniegu z deszczem.

Do portów roboczych na obu wyspach co tydzień zawijają statki z materiałami budowlanymi. Służą one do budowy m.in. linii kolejowej i wiaduktów nad drogami lokalnymi.

W Rødbyhavn pojawił się ostatnio masowiec Bulkness o długości 175,6 m, szerokości 26,2 m i ładowności 23 tys. ton. Na takie ilości materiału potrzeba niemal 700 ciężarówek. Statek dostarczył prawie 21 tys. ton kamieni i żwiru na potrzeby budowy tunelu i portali. Jednostka jest wyposażona w zaawansowany system przenośników taśmowych, który może rozładować do 2 tys. ton materiałów na godzinę. Oznacza to, że można ją opróżnić w ciągu 24 godz. Potem Bulkness popłynie do Jelsy w Norwegii po następną dostawę.

W tunelu zatapianym o długości 18,2 km znajdą się dwutorowa linia kolejowa i autostrada z dwiema dwupasowymi jezdniami. Obiekt połączy Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii z niemiecką wyspą Fehmarn. Samochody pokonają podmorską przeprawę w 10 min, a pociągi w siedem. Krótsze o 2 godz. będą podróże kolejowe: aktualnie z Hamburga do Kopenhagi przejazd zajmuje 4,5 godz., a ze Sztokholmu do Hamburga – 10 godz. Czas życia obiektu zaprojektowano na 120 lat. Ma on być otwarty w 2029 r.

Przeczytaj także: Zatapiany tunel Dania–Niemcy: powstają linia kolejowa i autostrada