Partnerzy portalu

Świnoujście: przelot drona przez tunel. Jest wideo

Opublikowano: 19-05-2022 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Do zakończenia budowy tunelu w Świnoujściu został rok. Wydrążony pod Świną obiekt ma niemal 1,5 km, natomiast długość całej drogi wyniesie niemal 3,2 km.


Tunel w Świnoujściu. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Tunel w Świnoujściu. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
  • Tunel połączył wyspy Uznam i Wolin
  • Budowa w Świnoujściu jest w dużej mierze finansowana przez UE
  • Promy zostaną jako atrakcja dla turystów

Zaawansowanie budowy tunelu w Świnoujściu przekroczyło już 60%. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że aktualnie na odcinku między wlotem od strony wyspy Wolin i wyjściem ewakuacyjnym nr 2 powstają konstrukcje wewnętrzne. W zamrożonym gruncie budowane są wyjścia ewakuacyjne. Konstrukcje powstają też w komorach odbiorczej i startowej, między którymi tunel drążyła maszyna TBM.

Jak aktualnie wygląda plac budowy w Świnoujściu? Poniżej można obejrzeć nagranie z przelotu drona przez tunel:

Budowa tunelu w Świnoujściu

Podwodny jednororurowy tunel w Świnoujściu ma 1,48 km długości. Przewidziano w nim dwupasową jezdnię w obu kierunkach. Pod drogą zaprojektowano galerię ewakuacyjną, do budowy której wykorzystywana jest obecnie technologia mrożenia gruntu.

Tunel połączył wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Najgłębiej znajduje się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m. Podwodny fragment wydrążyła maszyna TBM, natomiast cały tunel będzie składać się jeszcze z dwóch części: 475 m w murach oporowych i 275 m dzięki użyciu techniki odkrywkowej.

Budowa tunelu w Świnoujściu. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Budowa tunelu w Świnoujściu. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Podwodna przeprawa jest najważniejszym elementem drogi o łącznej długości 3,2 km. Na wyspie Wolin zaplanowano rondo, a na wyspie Uznam odcinek z placem manewrowym i skrzyżowaniem.


Środki na sfinansowanie budowy tunelu w Świnoujściu w największym wymiarze pochodzą z Unii Europejskiej. Łączna wartość inwestycji to 912,5 mln zł, z czego unijne wsparcie wynosi 775,6 mln zł.

Kiedy tunel w Świnoujściu zostanie udostępniony kierowcom? Zgodnie z pierwotnymi planami miało do tego dojść w IV kwartale tego roku, natomiast z uwagi na kłopoty, jakie pojawiły się w wyniku wystąpienia pandemii koronawirusa, oddany do użytku powinien być na przełomie maja i czerwca 2023 r.

Budowa tunelu, ale co z promami w Świnoujściu?

Za budowę tunelu odpowiada konsorcjum firm Porr, Porr Bau GmbH, Gülermak. Zamawiającym jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym szczeciński oddział GDDKiA. Podjęto decyzję, że po otwarciu podwodnej przeprawy promy w tym miejscu Świnoujścia będą nadal funkcjonować, choć już tylko jako atrakcja turystyczna.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia