• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunele połączą Kraków z Myślenicami. Kiedy budowa?

Opublikowano: 18-05-2022 Źródło: inzynieria.com

Budowa linii kolejowej Kraków–Myślenice otrzymała wsparcie z rządowego programu Kolej Plus. Oznacza to, że pozytywnie oceniono wstępne studia planistyczne, które zamówiły samorządy zainteresowane inwestycją. W ramach przygotowanej dokumentacji założono budowę tuneli.


Tunel kolejowy. Fot. ilust. alex_black/Adobe Stock Tunel kolejowy. Fot. ilust. alex_black/Adobe Stock
  • Przygotowano dwa warianty linii z Krakowa do Myślenic
  • Wyjazd z jednego tunelu przewidziano w okolicy DK7, czyli zakopianki
  • Budowa linii z tunelami powinna zakończyć się w 2028 r.

Na razie rozpatrywane są dwa warianty poprowadzenia kolejowej trasy Kraków–Myślenice. Pierwszy i drugi zaczynają się na stacji Kraków Swoszowice, dalej przewidziano poprowadzenie linii obiektami mostowymi nad autostradą A4, rzekami Wilgą i Krzywicą. Potem następuje rozdział wariantów.

Warianty trasy kolejowej z Krakowa do Myślenic. Źródlo: screen/YouTube Warianty trasy kolejowej z Krakowa do Myślenic. Źródlo: screen/YouTube

 

Kraków–Myślenice: budowa tuneli – wariant pierwszy

W ramach wariantu nr 1 za przystankiem Konary linia prowadzona jest w wykopie poniżej istniejącego terenu. Następnie przechodzi w długi na 1 km tunel przez wzgórza. Dalej założono budowę nasypu i mostów nad Sieprawką i Głogoczówką. Następnie, za przystankiem w Polance, przewidziano kolejny tunel. Podziemny obiekt, który stanowiłby wjazd do Myślenic, kończy się tuż przed miastem. Dalej proponuje się wiadukt nad drogami lokalnymi i węzłem trasy krajowej nr 7, czyli tzw. zakopianki. W tej okolicy powstałyby perony i tory odstawcze przy zakładach Vistula w Myślenicach.

Ten wariant zakład budowę linii kolejowej bliżej Świątnik Górnych (powiat krakowski) i Sieprawia (powiat myślenicki). Trasa miałaby 22,2 km.

Kraków–Myślenice: budowa tuneli – wariant drugi

W wariancie nr 2 analizowana linia w dużej części zbudowana zostałaby w pobliżu i równolegle do DK7-zakopianki. Jej początek w Krakowie i tuż za nim jest taki sam, natomiast za przystankiem w Konarach tunel kolejowy powstałby w kierunku Głogoczowa i drogowej zakopianki. Wyjazd z niego zaplanowano w pobliżu przystanku Głogoczów Północ. Dalej torowisko biegłoby równolegle do DK7, następnie przewidziano przystanek Głogoczów Południe. Potem linia oddaliłaby się od zakopianki.


Oba proponowane przebiegi łączą się w Krzyszkowicach, więc identyczny byłby także tunel stanowiący wjazd do Myślenic. Trasa w wariancie drugim ma 25,5 km.

Źródlo: screen/YouTube Źródlo: screen/YouTube

Tunele oznaczają szybką podróż

W przypadku wariantu nr 1 czas przejazdu pociągiem z Krakowa Głównego do Myślenic wyniósłby 38 min, a nr 2 – 42 min. Zwolennicy budowy linii kolejowej bliżej Świątnik i Sieprawia argumentują, że aktualnie mają zdecydowanie gorzej zorganizowany publiczny transport do Krakowa niż mieszkańcy miejscowości przy DK7-zakopiance.

Kolejne etapy budowy linii kolejowej z Krakowa do Myślenic z tunelami to opracowanie studium technicznego z koncepcją programowo-przestrzenną i przygotowanie projektu budowlanego. Wtedy też poznamy szczegóły pod kątem technicznego zakresu budowy tuneli czy innych obiektów inżynieryjnych.


Nowa dokumentacja ma zostać sfinansowana ze środków programu Kolej Plus, a celem jest m.in. pozyskanie decyzji administracyjnych, w tym środowiskowej, lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę linii z tunelami. Szacunkowa wartość projektu to 152 mln zł. Program zakłada, że trasa Kraków–Myślenice zostanie zbudowana do 2028 r.

Zobacz także. Łódź: jeden tunel, ale pięć odcinków. Dużo pracy dla TBM

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!