• Roboty przy budowie tunelu mają zakończyć się jeszcze w tym roku
  • Otwarcie tunelu zaplanowano na maj 2023 r.
  • Przejazd pod Świną zajmie około 2 min

Wyposażenie tunelu będzie montowane w 2023 r.

Przejazd liczącym 1484 m podwodnym tunelem łączącym wyspy Uznam i Wolin zajmie około 2 min. Tyle samo czasu zajmie pokonanie dróg dojazdowych.

Powstaje też nowy układ drogowy, nad ruchem pojazdów będzie czuwał inteligentny system zarządzania. Zaawansowanie robót tunelowych przekroczyło 82%, gotowe są wyjścia ewakuacyjne oraz wjazdy i wyjazdy na obu wyspach. Te prace budowlane potrwają do końca 2022 r.


Później tunel będzie wyposażany we wszelkiego rodzaju instalacje zapewniające jego prawidłowe funkcjonowanie. Pozostaje nam wierzyć, że wykonawca wywiąże się z tego terminu, który dziś deklaruje i w przyszłym sezonie letnim przejedziemy już tunelem – mówi I zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska.

Roboty na wyspie Wolin

Na wyspie Wolin toczą się prace konstrukcji szachtu i klatki schodowej ponad stropem górnym komory odbiorczej TBM. Sam strop jest przygotowywany pod izolację i zasypkę do poziomu posadowienia TK2. W części tunelu wykonanego metodą stropową i na rampie trwają roboty wykończeniowe kap chodnikowych i barier energochłonnych. Na ścianach szczelinowych montowane są przepusty pod instalacje. W ramach robót drogowych powstają i są przebudowywane sieci oraz uzbrojenia terenu i infrastruktury drogowej.

Uciąglono konstrukcję pod jezdnię przy wyjściu ewakuacyjnym EE1. Wewnątrz wykonano klatkę schodową. Gotowe są wsporniki dolne przy wyjściu EE2, trwa budowa klatki schodowej i montaż instalacji infrastruktury w tunelu. W kanałach technologicznych wykonywane są wylewki.

Postęp prac na wyspie Uznam

W komorze startowej na wyspie Uznam prowadzone są prace nad konstrukcjami wewnętrznymi i zewnętrznymi ponad stropem górnym, trwają przygotowania do ułożenia izolacji po stronie zachodniej. Na rampie powstanie elewacja z paneli aluminiowych (wykonano już próbny montaż). Roboty wykończeniowe i instalacyjne odbywają się w budynkach biura centrum obsługi oraz trafo TK3. W wentylatorni VC1 zostanie zamontowana suwnica.

Otwarcie tunelu zaplanowano na maj 2023 r.

Przeczytaj także: Zakończyła się budowa bródnowskiego odcinka II linii metra w Warszawie