Transport for London (TfL) i konsorcjum Riverlinx poinformowały o rozpoczęciu drążenia tunelu drogowego w Silvertown, który ma usprawnić transport publiczny i prywatny, a także zmniejszyć zatory spowodowane niewystarczającą przepustowością tunelu Blackwall.
W Londynie rozpoczęło się drążenie tunelu Silvertown. Fot. Riverlinx
- Tunel Silvertown o długości 1,4 km zostanie otwarty w 2025 r.
- Maszyna TBM ma tarczę o średnicy 11,91 m, długość 82 m i masę 1800 ton
- Średnio będzie pokonywać 10 m na dobę
Niezbędne połączenie podziemne
Tunel Silvertown o długości 1,4 km połączy Newham z półwyspem Greenwich. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2025 r. Powstanie połączenie autobusowe przebiegające pod Tamizą i jednocześnie przeprawa dla innych pojazdów. Odciążony zostanie tunel Blackwall pochodzący jeszcze z czasów wiktoriańskich.
Wykonawcą przedsięwzięcia jest konsorcjum Riverlinx złożone z firm abrdn, Invesis, Cintra, Macquarie Capital i SK ecoplant, które odpowiada za projektowanie, budowę, finansowanie, eksploatację i utrzymanie tunelu. Większość kosztów inwestycji pokryją środki prywatne.
Fot. Riverlinx
Budowa tunelu Silvertown
Roboty rozpoczęły się w 2020 r. od przygotowania placu budowy, w tym wykonania komory startowej dla maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel, przenośników do transportu urobku, a także modernizacji i wzmocnienia brzegów rzeki, by zabezpieczyć je przed wpływem prac podziemnych. Na placu budowy zatrudniono około 780 pracowników.
Mapa tunelu. Źródło: Riverlinx
Odcinki przy portalach zostaną wykonane metodą wykopową. Dwie nitki tunelu wydrąży TBM Jill. Imię upamiętnia pierwszą kobietę, która została kierowcą londyńskiego autobusu. Maszyna ma tarczę o średnicy 11,91 m, jej długość wynosi 82 m, a masa 1800 ton. Rozpoczęła już drążenie, średnio ma pokonywać 10 m na dobę. Po zakończeniu budowy pierwszej nitki zostanie odwrócona i wykona drugą.
W trakcie robót niemal 600 tys. ton urobku zostanie wydobytych i usuniętych za pomocą barek. Już 150 takich jednostek transportowało materiały i odpady z placu budowy do dawnego składowiska śmieci w Essex w ramach programu jego rewitalizacji. Bez barek takie ilości ładunku wymagałyby 18 tys. kursów ciężarówek.
Rzut z góry na tunel. Źródło: Riverlinx
Korzyści z inwestycji
W otoczeniu tunelu Silvertown zaplanowano nowe ścieżki rowerowe i chodniki. Powstanie nowa przestrzeń publiczna na rondzie Tidal Basin Road. W ramach zagospodarowania obszaru nad podziemną drogą i w okolicach portali pojawią się tereny zielone, które mają poprawić stan środowiska i zwiększyć bioróżnorodność na tych obszarach.
Fot. Riverlinx
Otwarcie tunelu w 2025 r. ma przyczynić się do eliminacji opóźnień autobusów miejskich, skrócić czas podróży samochodami o 20 min, ograniczyć emisję zanieczyszczeń i zredukować wpływ korków drogowych na środowisko. Zwiększy się rola bezemisyjnego transportu publicznego, zwiększy liczba połączeń oraz dostęp do nowych miejsc w mieście.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany: segment testowy, pierwsza morska dostawa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.