Budowa drogi ekspresowej nr 7 to jedna z największych inwestycji drogowych, realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Jej trasa łączy północ i południe kraju (Gdańsk–Rabka Zdrój), przecinając w sumie pięć województw. Jednym z nich jest Mazowsze, gdzie trasa S7 przeprowadzona będzie przez samą Warszawę. Właśnie na tym odcinku (Czosnów–Warszawa) zaplanowano budowę tuneli drogowych.
Budowa drogi ekspresowej S2. Okolice wylotu z tunelu. Fot. GDDKiA
Obiekty zostaną wybudowane w części odcinka pomiędzy Kiełpinem a Trasą Armii Krajowej.
Za ul. Arkuszową w Warszawie projektowana droga ekspresowa zaczyna schodzić do tunelu przewidzianego dla ochrony osiedla Chomiczówka oraz dalej, w kolejny tunel, dla ochrony osiedla Bemowo. Pomiędzy tunelami zaprojektowano węzeł Generała Maczka, na przedłużeniu ul. gen. Maczka od ul. Powstańców Śląskich do ul. Piastów Śląskich. Za drugim tunelem droga ekspresowa wznosi się ponad teren nad drogę ekspresową S8 (Trasa Armii Krajowej) – wyjaśnia Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału GDDKiA.
Pierwszy tunel będzie miał około 1 km, natomiast drugi – około 1,12 km. Dokładne parametry obiektów nie są jeszcze znane – inwestycja jest aktualnie na etapie opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). W tunelach przewidziano budowę czterech pasów ruchu w każdym kierunku oraz pasów awaryjnych. Obiekty powstaną najprawdopodobniej w technologii ścian szczelinowych.
Wykonywanie ścian szczelinowych przy ul. Pileckiego. Fot. GDDKiA
W Warszawie znacząca inwestycja tunelowa realizowana jest także w ramach drogi ekspresowej S2, tzw. Południowej Obwodnicy Warszawy. Na trasie od węzła Puławska do węza Przyczółkowa (bez węzłów) przewidziano budowę tunelu o długości 2,3 km. Będzie to najdłuższy miejski tunel drogowy w Polsce. Obiekt zlokalizowany będzie w rejonie ulic Indiry Gandhi i Pileckiego (wjazd) oraz Nowoursynowskiej (wyjazd). Tunel na Ursynowie, w którym znajdą się po dwie jezdnie z trzema pasami ruchu każda, a także pas awaryjne oraz drogi ewakuacyjne, buduje już firma Astaldi S.p.A. W realizacji tej Włosi wykorzystują dwie metody: podstropową i odkrywkową. Obiekt ma być gotowy w połowie 2020 r.
Przeczytaj także: Tunel na Ursynowie – prace nabierają tempa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.